Trwa ładowanie...
d446g94

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

Sejm przyjął w piątek większość senackich
poprawek do nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Jedna z najważniejszych stanowi, że nie można być jednocześnie
członkiem rady i zarządu tej samej spółdzielni.

d446g94
d446g94

Kolejna poprawka mówi o obowiązku świadczenia na fundusz remontowy spółdzielni i dotyczy nie tylko członków spółdzielni, ale również właścicieli lokali i osób, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, nawet jeżeli nie są oni członkami spółdzielni.

Inny ważny zapis nowelizacji dotyczy najemców lokali użytkowych (np. garaży, pracowni itp.), którzy w pełnym zakresie ponieśli koszty budowy lokali. Ustawa przewiduje, że na ich żądanie spółdzielnia ma obowiązek przenieść własność tego lokalu; poprawka senacka rozszerza krąg takich osób do ich prawnych następców.

Sejm przyjął również senacką poprawkę zmierzającą do skreślenia przepisów ustawy, nadających uprawnienia nadzorcze dotyczące spółdzielni mieszkaniowych ministrowi właściwemu do spraw gospodarki mieszkaniowej.

Ustawa poszerza zakres podstaw do zaskarżania uchwał walnego zgromadzenia do sądu. Poza sprzecznością uchwały z ustawą, może to być sprzeczność z dobrymi obyczajami, godzenie w interesy spółdzielni lub pokrzywdzenie spółdzielcy. Sejm przyjął, że uchwała sprzeczna z ustawą jest nieważna z mocy prawa. Pozostałe powody mogą służyć do zaskarżenia uchwały. Wystąpić o uchylenie uchwały może każdy członek spółdzielni lub zarząd.

Senat nie przyjął również poprawki umożliwiającej podział spółdzielni na żądanie grupy członków, których prawa majątkowe są związane z majątkiem wyodrębnionym lub dającym się wyodrębnić.

d446g94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d446g94
Więcej tematów