Trwa ładowanie...

Sejm przedstawił kandydatów na zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu

Piotr Łukasz Andrzejewski i prof. Marek Chmaj są kandydatami na zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu – poinformowała Kancelaria Sejmu. Kluby przedstawiły też kandydatów na członków TS.

Share
Sejm przedstawił kandydatów na zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu
Źródło: East News, Fot: Jakub Kaminski
d2mbt9t

Klub parlamentarny PiS zaproponował kandydaturę Andrzejewskiego, członka TS w latach 2015-19, wieloletniego senatora, działacza opozycji w PRL. Klub KO zgłosił specjalizującego się w prawie konstytucyjnym prof. Chmaja.

Kandydaci na członków TS to Marek Czeszkiewicz, Piotr Jóźwiak, Czesław Kłak, Andrzej Kojro, Iwona Olejnik, Bogdan Witold Szlachta, Paweł Śliwa, Marcin Henryk Wawrzyniak, Maciej Gustaw Zaborowski (zgłoszeni przez klub PiS), Jacek Dubois, Zdzisław Gawlik, Witold Pahl, Tomasz Zalasiński (zgłoszeni przez klub KO), Sebastian Gajewski, Jan Jobs (zgłoszeni przez klub Lewica) oraz Przemysław Litwiniuk (zgłoszony przez klub Koalicja Polska).

d2mbt9t

Przewodniczącym Trybunału jest z urzędu pierwszy prezes Sądu Najwyższego – obecnie Małgorzata Gersdorf. Wyboru jej zastępców i członków TS Sejm ma dokonać w czwartek.

Sejm wybiera skład Trybunału Stanu na pierwszym posiedzeniu. Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji sejmu. Zastępcy przewodniczącego Trybunału oraz co najmniej połowa członków TS powinni mieć kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego.

Expose Morawieckiego. Grzegorz Braun zablokował mównicę

Za naruszenie konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą: prezydent, premier oraz ministrowie, prezes NBP, prezes NIK oraz członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2mbt9t

Podziel się opinią

Share
d2mbt9t
d2mbt9t
Więcej tematów