Sejm przeciw drodze Hradek-Zittau
Sejm przyjął uchwałę wzywającą rząd do wycofania zgody na budowę drogi przez tak zwany worek żytawski. W kwietniu rząd Leszka Millera zgodził się na wybudowanie czterokilometrowego odcinka drogi przez polskie terytorium, łączącego niemieckie przejście w Zittau z czeskim Hradkiem.
08.10.2004 14:20
Zdaniem sprawozdawcy uchwały posła PiS Jerzego Polaczka rząd podjął tę decyzję bez odpowiednich analiz. Według niego budowa będzie miała bowiem negatywny wpływ na politykę transportową państwa.
Przeciwko przyjęciu uchwały było między innymi SLD. Poseł tej partii Andrzej Różański uważa, że był to krok nieuzasadniony o czym świadczą wypowiedzi lokalnych działaczy samorządowych i ekspertów. Poseł zaznaczył, że według niego jedynym powodem dla przyjęcia uchwały jest fobia antyniemiecka części parlamentarzystów.
Poseł Polaczek replikuje, że samorządy nie mogą decydować o polityce transportowej całego państwa, a poparcie uchwały wynika nie z jakichkolwiek fobii, ale z chęci ochrony polskich interesów. Zaznaczył, że budując drogę przez tak zwany worek żytawski, oddajemy potencjalny rynek towarowy w naszym kraju, osłabiamy pozycję ekonomiczną portów i nie uzyskujemy żadnej rekompensaty zwłaszcza po stronie niemieckiej.
Zgoda rządu na budowę drogi jest w trakcie procedury ratyfikacyjnej. Posłowie zapowiadają, że będą protestowali przeciwko jej ratyfikacji.