PolskaSejm powołał komisję ds. zmian w konstytucji

Sejm powołał komisję ds. zmian w konstytucji

Sejm powołał Komisję Nadzwyczajną do rozpatrzenia przedstawionego przez prezydenta projektu zmian w konstytucji. Posłowie jednocześnie wybrali skład 17-osobowej komisji. Za powołaniem komisji głosowało 352 posłów, nikt nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu zmian w konstytucji oraz projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego dotyczące Europejskiego Nakazu Aresztowania.

ENA umożliwia sprowadzenie osoby poszukiwanej do danego kraju nawet w ciągu kilku dni, pominięte są bowiem procedury związane z ekstradycją. Jednak Trybunał Konstytucyjny orzekł w kwietniu 2005 r., że przepis ten, wprowadzony do kpk, jest niezgodny z polską konstytucją, która nie przewiduje ekstradycji. TK dał czas na ewentualną nowelizację ustawy zasadniczej i odroczył o 18 miesięcy uchylenie przepisu o ENA. Oznacza to, że kwestia ta musi zostać uregulowana do listopada. W przeciwnym razie nie można będzie stosować ENA na terenie Polski.

Możliwe, że podczas prac w komisji nad prezydenckim projektem pojawią się również dodatkowe propozycje zmian w ustawie zasadniczej.

Podczas sejmowej debaty PO zaproponowała, by przy tej okazji zapisać w ustawie zasadniczej, że w parlamencie nie mogą zasiadać osoby skazane prawomocnymi wyrokami.

Zdaniem Cezarego Grabarczyka (PO), zmiana konstytucji jest okazją, by zapisać w tej ustawie, że "przestępcy nie będą mogli zasiadać w ławach poselskich". Przypomniał, że w minionej kadencji zostały złożone w Sejmie trzy projekty o zmianie ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, które zakładały ograniczenie biernego prawa wyborczego osobom skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne.

Zmian w konstytucji chce również PiS. Jak powiedział szef klubu PiS Przemysław Gosiewski, PiS chce zmiany artykułu 17 konstytucji (artykuł o samorządach zawodowych), która - jak mówił - ułatwi młodym ludziom dostęp do zawodów prawniczych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)