Sejm powoła dwie nowe komisje śledcze?
Sejm zajmie się we wtorek powołaniem komisji śledczej do spraw polskiego sektora bankowego. Podczas zwołanego w trybie pilnym posiedzenia posłowie rozpatrzą dwa projekty uchwał w tej sprawie.
Pierwszy - autorstwa Prawa i Sprawiedliwosci - zakłada, ze komisja zbada działania prezesa NBP i nadzoru bankowego. Drugi projekt uchwały zgłosiła Liga Polskich Rodzin. Dotyczy on zbadania prywatyzacji banków.
W Sejmie planowane jest także wystąpienie ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro ma poinformować posłów o działaniach, podjętych w obronie interesów skarbu państwa w związku z fuzją Pekao SA i BPH. Zdaniem marszałka Sejmu, bankowa komisja śledcza powinna zostać powołana w przyszłym tygodniu.
Lider Prawa i Sprawiedliwosci Jarosław Kaczyński powiedział, że komisja śledcza zajęłaby się między innymi sprawą restrukturyzacji długów, przeprowadzonej w NBP kilka lat temu. Zbadałaby też sprawę wykluczenia przez Leszka Balcerowicza przedstawiciela ministerstwa finansów z posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego. Zdaniem PiS, było to bezprawne, gdyż wykluczony wiceminister był na posiedzeniu przedstawicielem rządu.
Zapowiedź powołania komisji śledczej do spraw NBP krytykuje opozycja. Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk jest przekonany, że jest to element walki z Platformą. Jego zdaniem. świadczą o tym nieoficjalne wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwosci. Politycy PiS nie ukrywają, że powołają komisję do przesłuchania Platformy; żeby Hanna Gronkiewicz-Waltz zapłaciła za to, że wygrała z Jarosławem Kaczyńskim w wyborach parlamentarnych w Warszawie - powiedział Donald Tusk.
Zdaniem SLD, taka komisja niczego nie wyjaśni. Szef Sojuszu Wojciech Olejniczak podkreślił, że największe prywatyzacje banków dokonały się za czasów rządów AWS. Dodał, że Prawo i Sprawiedliwosc wywołuje psychozę strachu w sprawie fuzji Pekao SA i BPH.
Nie ma żadnego zamachu na niezalezność banku centralnego - zapewnia premier Kazimierz Marcinkiewicz w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Gwarantuje, ze wszystkie inwestycje w Polsce są bezpieczne, a wszystkie decyzje są zawsze w Polsce dla inwestorów dobre - mówi Kazimierz Marcinkiewicz. Pytany o pomysł utworzenia komisji śledczej badającej banki i nadzór bankowy, premier odpowiada, że wszyscy, którzy w przeszłości pracowali bez zarzutu, nie powinni mieć obaw przed stanięciem przed jakąkolwiek komisją. Według premiera, Leszek Balcerowicz, który wyłączył przedstawiciela skarbu państwa z postępowania przed Komisją Nadzoru Bankowego, złamał prawo, i to w sprawie dla Polski bardzo ważnej - fuzji dwóch potężnych banków.
Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl