PolskaSejm podzielony w sprawie kandydatury Rzeplińskiego na RPO

Sejm podzielony w sprawie kandydatury Rzeplińskiego na RPO

PiS i LPR są zdecydowanie przeciwne kandydaturze prof. Andrzeja Rzeplińskiego, który ubiega się o urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. SLD waha się, ale raczej będzie na nie. Rzeplińskiego popierają natomiast PO, która zgłosiła jego kandydaturę, oraz SdPl. Wszystko wskazuje, że poprą go też Samoobrona i PSL, ale ostateczną decyzję władze klubów podejmą w czwartek.

15.06.2005 18:30

Jeśli taki rozkład sił w parlamencie potwierdzi się podczas głosowania, Rzepliński ma niewielkie szanse, by zostać RPO. Żeby wygrać, musiałby zyskać poparcie większości kół poselskich (43 posłów) oraz posłów niezrzeszonych (37 posłów).

W czwartek kandydaturę prof. Rzeplińskiego będzie opiniowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Przeciwko kandydaturze Rzeplińskiego na pewno zagłosuje PiS. Jak powiedział PAP Zbigniew Ziobro (PiS), choć jego partia "z szacunkiem odnosi się do dorobku Rzeplińskiego w dziedzinach związanych ze sprawami obywatelskimi", to jednak są "sfery poglądów na państwo", w których PiS ma odmienne zdanie od Rzeplińskiego. Jako przykład Ziobro podał poparcie Rzeplińskiego dla Parady Równości.

Zdecydowanie przeciwna kandydaturze Rzeplińskiego jest też LPR. Jej poseł Zygmunt Wrzodak powiedział, że jego ugrupowanie ma "wielki znak zapytania nad Rzeplińskim" i "niewiele o nim wie".

Profesor jest bardziej przychylny środowisku Fundacji Batorego, "Gazety Wyborczej" i Unii Wolności, aniżeli opcji patriotycznej, którą my reprezentujemy. Nie będzie to lepszy rzecznik od profesora Zolla - dodał.

Ostatecznej decyzji w sprawie ewentualnego poparcia kandydatury Rzeplińskiego nie podjął jeszcze SLD. Rzecznik klubu, Bronisław Cieślak, przyznał jednak, że "nie wydaje mu się, aby możliwe było poparcie tej kandydatury", a dyskusja w partii koncentruje się na głosowaniu przeciw tej kandydaturze lub wstrzymaniu się od głosu.

Pozytywnie o kandydacie na nowego rzecznika obywatelskiego wypowiada się natomiast wicemarszałek Sejmu Tomasz Nałęcz (SdPl). Mamy pełną świadomość, że to nie jest człowiek o lewicowych poglądach, ale jeśli chodzi o ocenę jego dotychczasowego zachowania i działania w obronie praw obywatelskich, to uważamy, że tego kandydata można poprzeć - argumentował.

Lider Samoobrony Andrzej Lepper przyznał, że "wszystko wskazuje" na to, że jego partia także poprze kandydaturę Rzeplińskiego, ale ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w czwartek.

Podobnie wypowiada się wiceprezes PSL Janusz Piechociński. Powiedział on, że jego klub "raczej" poprze kandydaturę Rzeplińskiego. Zaznaczył, że posłowie Stronnictwa będą chcieli spotkać się z Rzeplińskim jeszcze przed głosowaniem, aby poznać "jego osobę i poglądy".

Sejm wybiera RPO bezwzględną większością głosów, za zgodą Senatu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)