PolskaSejm oddał hołd posłom poległym w II wojnie światowej

Sejm oddał hołd posłom poległym w II wojnie światowej

W Sejmie odsłonięto tablicę ku czci
posłów poległych podczas II wojny światowej. Widnieją na niej
nazwiska i miejsca śmierci 296 posłów na Sejm II Rzeczpospolitej,
którzy polegli w latach 1939-1945.

17.09.2005 11:15

"Sejm Rzeczpospolitej oddaje najgłębszy hołd swoim poprzednikom, posłom II Rzeczpospolitej, którzy oddali życie za Polskę podczas II wojny światowej. Ich cierpienia i danina krwi nie były daremne - współtworzyły fundament, na którym opiera się niepodległość naszej Ojczyzny. Niech pamięć o tym będzie zawsze w nas obecna, gdyż 'naród, który traci pamięć, traci sumienie'" - głosi napis na tablicy, którą odsłonił marszałek Sejmu I kadencji Wiesław Chrzanowski.

Trzystu posłów, tak jak trzystu było Spartan pod legendarnymi Termopilami - mówił o poległych wicemarszałek Sejmu Tomasz Nałęcz. Ta tablica ma upamiętniać poselskie Termopile - ma być świadectwem ofiarności tych ludzi i roli, jaką pełnili oni w życiu publicznym - dodał.

Na tablicy widnieją nazwiska inżynierów, robotników, rolników, wojskowych, duchownych różnych wyznań, ziemian, urzędników, nauczycieli, dziennikarzy, prawników, ekonomistów, przemysłowców, pszczelarzy i szewców - wyliczał Nałęcz.

Spośród ok. 300 posłów, ofiar wojny, ok. 200 zginęło z rąk niemieckich, a ponad 100 - w wyniku represji radzieckich - informuje okolicznościowa publikacja przygotowana przez Archiwum Sejmu i Wydawnictwo Sejmowe. Ponad 250 poległych posłów było narodowości polskiej, pozostali reprezentowali mniejszości narodowe II Rzeczpospolitej. Byli wśród nich (kolejno według liczby ofiar) Ukraińcy, Żydzi, Niemcy i jeden Rusin. Ginęli na polu walki, w więzieniach, obozach, miejscach kaźni.

W wielu przypadkach dane o posłach są niepełne, w 65 przypadkach nie udało się ustalić daty śmierci, w 26 - miejsca śmierci. Jako że nie jest pewne, czy lista ofiar jest kompletna, na tablicy pozostawiono miejsce na ewentualne uzupełnienia. W uroczystości uczestniczyły rodziny poległych parlamentarzystów, kombatanci oraz dawni i obecni posłowie i senatorowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)