Sejm o RPP i stopach procentowych
Sejm uzupełnił porządek obrad czwartkowego posiedzenia o projekt uchwały w sprawie decyzji Rady Polityki Pieniężnej w zakresie stóp procentowych. Projekt złożyli posłowie koalicji SLD-UP-PSL.
W dokumencie czytamy m.in., że Sejm z głębokim niepokojem przyjmuje środową decyzję Rady Polityki Pieniężnej, dotyczącą utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że w dalszym ciągu tolerujemy sytuację, gdy realne stopy procentowe są najwyższe w Europie, a banki utrzymują bardzo wysokie oprocentowanie kredytów - napisali posłowie SLD-UP-PSL w projekcie.
Koalicjanci argumentują, że w takiej sytuacji podstawowym celem polityki gospodarczej państwa powinna być walka z bezrobociem i tworzenie nowych miejsc pracy. Sejm oczekuje, że rząd i wszystkie instytucje państwowe w tym NBP i RPP przyczynią się do realizacji tego celu - czytamy w projekcie.
Autorzy projektu oczekują od Rady Polityki Pieniężnej zmiany dotychczasowej polityki, która - zdaniem wnioskodawców - wywiera negatywny wpływ na dynamikę wzrostu gospodarczego i utrudnia walkę z bezrobociem. Sejm wzywa Radę Polityki Pieniężnej do realizacji konstytucyjnego obowiązku działania na rzecz rozwoju gospodarczego kraju - napisali posłowie SLD-UP-PSL w projekcie uchwały.
Tymczasem premier Leszek Miller przyznał, że w projekcie uchwały Sejmu w sprawie środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej są tezy, pod którymi rząd może się podpisać.
Przejrzałem ten projekt, są tam sformułowania, pod którymi rząd może się podpisać, np. pisze się, że Rada Polityki Pieniężnej i rząd powinny razem dążyć do poprawy efektywności gospodarki, walki z bezrobociem. Trudno się pod tym nie podpisać - powiedział w czwartek premier. (jask)