PolskaSejm o Kaczmarku, lustracji i wojsku

Sejm o Kaczmarku, lustracji i wojsku

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się m.in. prezydenckim projektem zmian w ustawie lustracyjnej, wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie wejścia Polski do UE, Krajową Spółką Cukrową oraz wnioskiem o wotum nieufności dla ministra skarbu Wiesława Kaczmarka.

Posłowie zajmą się w drugim czytaniu, prezydenckim projektem zmian w ustawie lustracyjnej. Chodzi o ograniczenie kręgu osób podlegających lustracji. Z lustracji mają być wyłączeni agenci wywiadu, kontrwywiadu i służby ochrony granic. Lustrowani mają być tylko ci współpracownicy służb PRL, którzy działali na szkodę Kościoła, opozycji demokratycznej oraz dążeń niepodległościowych.

Posłowie zajmą się też wnioskiem LPR o przeprowadzenie referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Rozpatrzą też projekt uchwały w sprawie powołania do końca stycznia 2002 roku Krajowej Spółki Cukrowej.

Sejm zapozna się także z informacją Rady Ministrów o realizacji w ubiegłym roku "Programu przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2001-2006".

Ponadto, posłowie zajmą się poselskimi projektami ustaw o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz o zakazie promowania przemocy w środkach masowego przekazu.

Ustawa ta ma wprowadzić zakaz nadawania i prezentowania m.in. w radiu i telewizji (od godz. 6. do 22.), w kinach, w książkach, grach komputerowych i telewizyjnych treści wulgarnych, obscenicznych, propagujących przemoc. Nad przestrzeganiem zakazu czuwałyby sądy, prokuratura oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Podczas posiedzenia posłowie zajmą się wniosek o wotum nieufności dla ministra skarbu Wiesława Kaczmarka krytykowanego przez opozycję za zmiany w zarządzie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Wniosku - złożonego przez posłów Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości - nie poparła Sejmowa Komisja Skarbu Państwa. Do odwołania ministra potrzeba głosów 231 posłów.

Minister skarbu, który sprawuje nadzór właścicielski nad Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, zawiesił w czynnościach prezesa Andrzeja Lipkę i dwóch innych członków zarządu. Wcześniej dokonał zmian w radzie nadzorczej PGNiG. Odwołano głównie te osoby, które opowiadały się za dostawami gazu z Norwegii i Danii. Zdaniem posłów opozycji zmiany personalne zmierzają do upolitycznienia spółek i zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu państwa. Opozycja zarzuca też ministrowi ochronę interesów spółki Bartimpex Aleksandra Gudzowatego. (mk)

sejmposiedzeniewotum
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)