Sejm: nowe zasady działalności kulturalnej
Sejm zmienił w piątek ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Głównym celem nowelizacji jest uelastycznienie czasu pracy w placówkach kulturalnych. Za nowelizacją było 406 posłów, 3 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu.
Uchwalony w ubiegłym roku kodeks pracy nie uwzględnił specyfiki pracy w instytucjach kultury, co postawiło np. teatry w trudnej sytuacji - ich dyrektorzy musieli wprowadzić drugi dzień wolny w niedzielę. Doszło nawet do tego, że w tych placówkach, które usiłowały jakoś pogodzić interes publiczności z kodeksem pracy, dyrektorzy byli karani przez Państwową Inspekcję Pracy za nieprzestrzeganie przepisów.
Nowelizacja wydłuża okres rozliczeniowy z 3 do 12 miesięcy. Pozwoli to na pracę, np. teatrów, muzeów, filharmonii przez 6 dni w tygodniu w sezonie i zmniejszenie czasu ich pracy poza sezonem.
Zmiany umożliwiają też przekazywanie sobie przez samorządy terenowe placówek kulturalnych, nad którymi sprawują opiekę. Obecnie dana instytucja kultury jest prawnie przypisana do danego samorządu, podczas gdy niekiedy w jej interesie jest przejście pod opiekę innego samorządu. (jask)