Trwa ładowanie...
d25ort6
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sejm nie "przypomni prezydentowi o jego powinności"

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oddalił wniosek formalny posłów PO o przerwę w obradach i przygotowanie uchwały, która miałaby "przypomnieć prezydentowi o jego powinności" zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejm nie "przypomni prezydentowi o jego powinności"
(PAP, Fot: Leszek Szymański)
d25ort6

Przed zakończeniem środowych obrad Sejmu poseł Cezary Grabarczyk domagał się przerwy w posiedzeniu i zwołania Konwentu Seniorów, który miałby opracować do czwartku projekt uchwały skierowanej do prezydenta Andrzeja Dudy ws. zaprzysiężenia sędziów TK. - Uchwalona w poprzedniej kadencji ustawa o Trybunale Konstytucyjnym korzysta z domniemania konstytucyjności. Ona przewiduje, że wybrani sędziowie TK składają wobec prezydenta ślubowanie. Wybraliśmy tych sędziów 8 października, 6 listopada upłynęła kadencja poprzednich sędziów, a 7 listopada nowi sędziowie powinni rozpocząć orzekanie, ale nie mogą, bo prezydent nie umożliwił im złożenia ślubowania - mówił Grabarczyk.

Jak podkreślił, zadaniem Izby - zgodnie z Konstytucją RP - jest współdziałanie władz i przestrzeganie prawa. - Jeżeli prezydent z własnej woli nie doprowadził do ślubowania, to zadaniem izby jest przypomnieć mu o tej powinności. Jeśli prezydent tego nie czyni, popełnia delikt konstytucyjny, który będzie miał dalekosiężne skutki - ocenił poseł PO.

Marszałek Kuchciński jego wniosek odrzucił uznając go za bezprzedmiotowy, wobec faktu, że Konwent Seniorów zajmował się już ustawą o TK. Protestował jeszcze szef klubu PO Sławomir Neumann zarzucając sejmowej większości, że "przeciąga sprawę", ale i jego argumenty zostały oddalone.

d25ort6

Podziel się opinią

Share

d25ort6

d25ort6
Więcej tematów