Trwa ładowanie...

Sejm ma problem przed zgromadzeniem NATO. Oficer SOP: Nie będzie łatwo zabezpieczyć budynek

Najważniejsze wydarzenia zgromadzenia parlamentarnego NATO odbędą się nie tylko w Sejmie, ale też w Senacie, którego cały gmach został zarezerwowany – dowiedziała się WP. - Protest niepełnosprawnych jest problemem – słyszymy w Senacie. – Nie będzie łatwo zabezpieczyć budynek – mówi nam oficer Służby Ochrony Państwa.

Sejm ma problem przed zgromadzeniem NATO. Oficer SOP: Nie będzie łatwo zabezpieczyć budynekŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
dxf773q

Sesja zgromadzenia parlamentarnego NATO -jak pisaliśmy w Wirtualnej Polsce - z udziałem kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego odbędzie się 25-28 maja. Nie zanosi się na to, by do tego czasu trwający niemal od miesiąca protest opiekunów osób niepełnosprawnych się zakończył.

Przedstawiciele władz zdawkowo odpowiadają na pytania dziennikarzy, jak to wpłynie na organizację tak ważnej imprezy. Wirtualna Polska dotarła do szczegółowego planu zgromadzenia parlamentarnego, który do tej pory nie był podawany do publicznej wiadomości. Wynika z niego, że najważniejsze wydarzenia (posiedzenie plenarne, posiedzenia komisji i spotkania grup politycznych) odbędą się w trzech miejscach - sali plenarnej Sejmu, sali kolumnowej i sali posiedzeń Senatu.

Według naszych informacji cały gmach Izby wyższej został zarezerwowany na potrzeby zgromadzenia NATO. - Nie można w tym czasie nic organizować. Pisma w sprawie rezerwacji były wysłane wcześniej. Teraz była jednak mowa o tym, że protest niepełnosprawnych jest problemem. Nie skończy się do zgromadzenia parlamentarnego NATO. Trzeba będzie odizolować protestujących – mówi nam rozmówca z kancelarii Senatu.

dxf773q

O izolacji mówił też szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Zapowiedział w radiu RMF, że „część, w której znajdują się osoby protestujące będzie musiała być wygrodzona od części, gdzie się odbywają obrady”. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała, że tą sprawą może się zająć w czwartek prezydium Sejmu.

Nasz rozmówca z Służby Ochrony Państwa zwraca uwagę, że „nie będzie łatwo zabezpieczyć budynek”. - Gmach trzeba będzie sprawdzić pod względem pirotechnicznym i przeciwpodsłuchowo, czego nie powinno się robić, jak protestujący są na miejscu. Dowództwo SOP będzie musiało to jakoś rozwiązać, jeśli trzeba będzie działać zgodnie ze standardami NATO – mówi nam oficer SOP.

Zobacz także: Niepełnosprawny senator PO Jan Filip Libicki o proteście w Sejmie

Problemów z zabezpieczeniem nie będzie w przypadku sekretariatu zgromadzenia, który ma być umieszczony w sali 217 znajdującej się na drugim piętrze budynku Senatu. Oddalaoną od Sejmu salę wykorzystał Bronisław Komorowski gdy jako prezydent w czasie kampanii wyborczej w 2015 roku chciał się spotkać z klubami PO i PSL w dyskrecji przed mediami.

dxf773q

W sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oprócz parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego wezmą też udział delegaci z krajów stowarzyszonych i obserwatorów. Kulminacyjnym punktem szczytu – jak informowała kancelaria Sejmu - będzie sesja plenarna w poniedziałek 28 maja, na której głos mają zabrać najwyżsi przedstawiciele władz Polski – gospodarza wydarzenia, NATO i ZP NATO.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxf773q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxf773q
Więcej tematów