Trwa ładowanie...
d2rwn1y

Sejm. Komentarze po głosowaniu nad powołaniem nowego RPO

Sejm odrzucił większością głosów kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. W mediach społecznościowych pojawiły się opinie opozycji na temat wyniku czwartkowego głosowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa, 22.10.2020. Kandydatka na stanowisko RPO Zuzanna Rudzińskiej-Bluszcz na sali obrad Sejmu, 22 bm. Sejm wznowił obrady; odbędzie się m.in. drugie czytanie projektu dot. walki z epidemiš. (kf) PAP/Mateusz Marek
Warszawa, 22.10.2020. Kandydatka na stanowisko RPO Zuzanna Rudzińskiej-Bluszcz na sali obrad Sejmu, 22 bm. Sejm wznowił obrady; odbędzie się m.in. drugie czytanie projektu dot. walki z epidemiš. (kf) PAP/Mateusz Marek (PAP, Fot: PAP/Mateusz Marek, Mateusz Marek)
d2rwn1y

Za powołaniem Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich głosowało 201 posłów, przeciwnych tej kandydaturze było 237 posłów, a 9 wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że procedurę związaną z powołaniem następcy Adama Bodnara trzeba będzie zacząć od nowa.

Sejm. "Przyjdą niedługo lepsze czasy"

Decyzję parlamentarzystów skomentowało wielu przedstawicieli polskiej sceny politycznej. Komentarza udzieliła również sama Rudzińska-Bluszcz. "Sejm nie wybrał RPO. A ja nie poddaję się. Zdecydowałam się kandydować nie dla polityków, nie dla sławy, a w imię troski o obywateli. 3 miesiące temu org. było kilka, dziś jest ich ponad 1000. Działamy dalej. Będę konsekwentnie ubiegać się o stanowisko RPO. Dla Was" napisała prawniczka na Twitterze.

d2rwn1y

Swoje rozczarowanie decyzją sejmowej większości wyraził europoseł Platformy Obywatelskiej Piotr Borys. "1100 organizacji społecznych poparło kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich ! Jedna zjednoczona partia władzy była przeciw! Niestety. Przyjdą niedługo lepsze czasy. Pani Zuzanno gratulujemy obywatelskiej postawy" - skomentował.

Czy klasy 4-8 powinny uczyć się z domu? Sławomir Broniarz mówi, dlaczego to dobre rozwiązanie

W podobnym tonie wypowiedziała się wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska "Kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na RPO została odrzucona. Ważniejszy niż rekomendacja ponad 1000 organizacji społecznych jest brak rekomendacji jednej partii. Zły dzień dla praw obywatelskich" - napisała Kidawa-Błońska.

d2rwn1y

Michał Szczerba ocenił, że kandydatka na RPO została odrzucona, bo nie była zgłoszona przez PiS. RPO nie musi podobać się władzy. Nie słyszałem żadnej merytorycznej uwagi do Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. W kuluarach mówili, że jest świetną kandydatką. PiS ją odrzucił tylko dlatego, że nie miał własnej. Pandemia nie jest czas na łupy. Na wystawianie partyjnych weksli, by uzyskać wysoką pozycję - ocenił poseł KO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2rwn1y

Podziel się opinią

Share
d2rwn1y
d2rwn1y
Więcej tematów