PolskaSejm głosuje nad ujawnieniem nazwisk agentów WSI

Sejm głosuje nad ujawnieniem nazwisk agentów WSI

Sejm, który po godz. 9. wznowił posiedzenie będzie głosował nad prezydenckim projektem nowelizacji ustaw likwidujących WSI, który zezwala na ujawnienie raportu z weryfikacji żołnierzy tych służb.

14.12.2006 | aktual.: 14.12.2006 09:54

Raport ma zawierać m.in. nazwiska agentów WSI, jeżeli ich działania miały charakter przestępczy lub nie dotyczyły obronności państwa i bezpieczeństwa wojska. Projekt nowelizacji zakłada też ujawnienie osób, zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, które nie udaremniły sprzecznego z prawem współdziałania z WSI, chociaż o nim wiedziały.

Sejmowa komisja obrony narodowej zaopiniowała pozytywnie poprawki PiS zgłoszone do nowelizacji. Koalicyjna większość w komisji poparła m.in. możliwość przekazania już przesłanego do Sejmu sprawozdania z likwidacji WSI "innym organom państwowym, realizującym zadania w zakresie bezpieczeństwa lub obronności państwa".

Poparcia większości komisji nie uzyskały natomiast poprawki SLD, zgłoszone przez Janusza Zemkego i Jerzego Szmajdzińskiego. Posłowie chcieli, by sąd oceniał przypadki przekroczenia przepisów przez żołnierzy WSI. Dopiero po prawomocnym orzeczeniu sądu można byłoby ujawnić dane łamiących prawo żołnierzy.

Co z bankową komisją śledczą?

W bloku porannych głosowań posłowie zdecydują też czy zostanie powołana komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z koalicyjnym programem "Solidarne państwo".

Sejm będzie też głosował nad odrzuceniem w pierwszym czytaniu trzech projektów zmian w uchwale - autorstwa SLD, Samoobrony i Prezydium Sejmu - w sprawie powołania komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego.

Bankowa komisja śledcza została powołana w marcu. Miała zbadać "rozstrzygnięcia dotyczące przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działań organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 do 19 marca 2006 r.".

Już w dniu powołania komisji NBP przedstawił ekspertyzy, z których wynikało, że uchwała Sejmu jest niezgodna z konstytucją. Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności uchwały o komisji śledczej złożyła grupa posłów PO. 22 września TK uznał, że uchwała jest niezgodna z konstytucją, ze względu na nieokreślony zakres działań komisji i zbyt szerokie ramy czasowe, obejmujące 17 lat.

Projekt noweli uchwały autorstwa SLD zakłada odwołanie komisji śledczej. Projekt przygotowany przez Prezydium Sejmu, zakłada, że ponownie powołana komisja zajęłaby się zbadaniem nieprawidłowości w działaniach niektórych organów państwa w procesie przekształceń sektora bankowego, w części należącej do Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych.

Trzeci projekt - Samoobrony - przewiduje, że komisja zajmowałaby się nie "sektorem bankowym oraz działaniami organów nadzoru bankowego", ale bankami w latach 1988-2006.

Sprawy bieżące, czyli doniesienia prasowe

Ponadto posłowie mają m.in. wysłuchać informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2006 r. a także informacji w sprawie polityki zagranicznej polskiego rządu.

Przedstawiciele rządu będą też odpowiadać na pytania w sprawach bieżących m.in. w sprawie doniesień prasowych dotyczących czołowych polityków partii politycznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)