Sejm: co dalej z wicemarszałkiem Lepperem?
(inf. własna)
29.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W czwartek Sejm będzie głosował wniosek o odwołanie Andrzeja Leppera z funkcji wicemarszałka Sejmu. Wnioski w tej sprawie złożyły cztery kluby parlamentarne: SLD, UP, PO i PiS. Lepper chciał, by wniosek o odwołanie go z funkcji wicemarszałka rozpatrywany był na początku czwartkowego posiedzenia Sejmu, a nie wieczorem. Marszałek Marek Borowski nie wyraził na to zgody.
W miniony piątek na antenie olsztyńskiego Radia Uniwersyteckiego Lepper nazwał szefa polskiej dyplomacji Włodzimierza Cimoszewicza kanalią, a jego ojca - zbrodniarzem, który zabijał Polaków. W niedzielę Lepper przeprosił za te słowa, ale szef MSZ przeprosin nie przyjął.
SLD, UP i PO złożył swoje wnioski we wtorek. W środę uczynił to także Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Rzecznik klubu - Adam Bielan uzasadniał: uznajemy, że ze względu na liczne wystąpienia Andrzeja Leppera, w których obrażał naród polski, naruszał regulamin Sejmu oraz ze względu na fakt, iż nie przestrzega on podstawowych zasad kultury politycznej, nie może godnie pełnić funkcji wicemarszałka Sejmu.
Posłowie PSL mają swobodę w głosowaniu. Nie ustaliliśmy stanowiska. W związku z tym posłowie mają pełną swobodę w głosowaniu nad tym wnioskiem - powiedział szef klubu Marek Sawicki.
Posłowie Ligi Polskich Rodzin wstrzymają się od głosu. Przeciwko wnioskowi opowiedzą się natomiast posłowie Samoobrony.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział we wtorek wieczorem w telewizyjnym Monitorze Wiadomości, że Lepper powinien zostać odwołany z funkcji wicemarszałka Sejmu. Prezydent podkreślił, że zachowań cechujących lidera Samoobrony nie można tolerować u nikogo, a zwłaszcza u polityka; dlatego lider Samoobrony powinien ponieść konsekwencje swoich zachowań.
Do czwartku rano w ankiecie Wirtualnej Polski dotyczącej odwołania Leppera wypowiedziało się ponad 26 810 internautów. Ponad 3/4 (76%) respondentów opowiedziało się za odwołaniem przewodniczącego Samoobrony z funkcji wicemarszałka. Mniej niż 1/4 (22%) jest odmiennego zdania i uważa, że Lepper powinien nadal pełnić tę funkcję. 2% respondentów nie opowiedziało się za żadną z powyższych możliwości. (mag)
Zobacz także wyniki naszej ankiety.