Sejm chce przenieść kompetencje z samorządów na wojewodów
Projekt nowelizacji tzw. ustawy kompetencyjnej, przywracającej wojewodom od stycznia 2007 r. niektóre kompetencje przekazane samorządom województw trafił do dalszych prac w komisjach polityki społecznej oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.
W myśl obowiązujących przepisów, to samorządy miały przejąć te kompetencje 1 stycznia 2007 r.
Wcześniej posłowie zdecydowali o niezwłocznym przeprowadzeniu drugiego czytania tego projektu, podczas którego zgłoszono kilka poprawek. Poprawkami zajmą się sejmowe komisje.
Zgodnie z projektem nowelizacji nadal do kompetencji wojewodów należeć będzie wydawanie zezwoleń na tworzenie domów opieki społecznej i placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku, prowadzenie rejestrów i kontroli tych placówek.
Wojewodowie zachowają także uprawnienia do koordynowania działań w zakresie integracji osób posiadających statut uchodźcy i kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terenie Polski. Do wojewodów nadal należeć będzie też wydawanie przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców.
Zdaniem przedstawiciela autorów projektu noweli Rajmunda Morica (Samoobrona), przekazanie kompetencji w sprawach związanych z zezwoleniami na pracę marszałkom województw - co przewiduje artykuł ustawy kompetencyjnej, który miał wejść w życie 1 stycznia 2007 r. - przy pozostawieniu spraw związanych z pobytem cudzoziemców w kompetencjach wojewody, uniemożliwi przeprowadzenie prac zmierzających do uproszczenia procedury i docelowego połączenia obu decyzji.
Sejm odrzucił natomiast w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy kompetencyjnej, zakładający przywrócenie bezpośredniego podporządkowania organizacyjnego wojewódzkich inspektorów transportu drogowego Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego.