PolskaSejm bierze się do pracy

Sejm bierze się do pracy

W południe Sejm rozpoczął
pierwsze posiedzenie po wakacyjnej przerwie, które potrwa do
piątku. W pierwszej kolejności posłowie zajmą się m.in. projektami
ustaw z planu oszczędnościowego wicepremiera Jerzego Hausnera. Będą to projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach pieniężnych z
ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; o
systemie ubezpieczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób
zawodowych oraz rządową autopoprawkę do nowelizacji ustawy o
emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Premier Marek Belka zobowiązał się w czerwcowym expose m.in. do odejścia od weryfikacji rent i odłożenia w czasie zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Tymczasem projekty ustaw z planu Hausnera trafiły w lipcu do Sejmu bez uwzględnienia tych zapowiedzi premiera. Po proteście SdPl rząd wystąpił do Sejmu o odłożenie pierwszego czytania tych projektów (miały być rozpatrywane przez Sejm 21 lipca), a marszałek Sejmu zgodził się na to.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje m.in. podniesienie do 100% podstawy wymiaru zasiłków chorobowych oraz wynagrodzenia za czas choroby dla dawców komórek, tkanek i narządów oraz ograniczenie wysokości zasiłku chorobowego przysługującego po 90 dniach nieprzerwanej choroby ze 100 do 80% podstawy jego wymiaru.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych przewiduje zwiększenie przychodów ze składek na ubezpieczenia społeczne w wyniku zmian dotyczących zakresu i wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne od osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Autopoprawka do projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zawiera zapisy, które znalazły się w expose premiera Marka Belki. Zapowiedział on wówczas, że jego rząd zrezygnuje z niektórych elementów planu oszczędnościowego wicepremiera Jerzego Hausnera. Chodzi m.in. o odłożenie zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, zmianę zasad dorabiania do rent i emerytur oraz zmianę zasad weryfikacji rent.

Sejm zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o dodatkach mieszkaniowych, który przewiduje m.in ujednolicenie terminu obowiązywania kwoty najniższej emerytury przyjmowanej dla celów przyznawania dodatku mieszkaniowego oraz uściślenie definicji gospodarstwa domowego.

Podczas wtorkowych obrad posłowie rozpatrzą również projekt uchwały ustanawiającej 24 marca Narodowym Dniem Życia. Autorzy projektu - posłowie PiS - chcą, by ten dzień służył promocji odpowiedzialności za życie każdego człowieka. Chodzi zwłaszcza o promocję ochrony życia nienarodzonych. Dzień Życia byłby obchodzony w przeddzień Światowego Dnia Świętości Życia, zainicjowanego przez papieża Jana Pawła II.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)