SdPl chce pomagać demokratycznym siłom na Ukrainie
Socjaldemokracja Polska deklaruje gotowość
pomocy demokratycznym siłom na Ukrainie - głosi oświadczenie SdPl w sprawie sytuacji politycznej na Ukrainie przed zaplanowaną na 26 grudnia powtórką drugiej tury wyborów prezydenckich.
13.12.2004 12:15
"Szanując suwerenność naszego sąsiada chcemy wspierać wszystkich, dla których wolność i swobody obywatelskie są dobrem najwyższym. Jesteśmy przekonani, że ostateczny wynik wyborów prezydenckich będzie odzwierciedlał rzeczywistą wolę narodu ukraińskiego. Wierzymy, że prawda, wolność i demokracja zwyciężą" - czytamy w oświadczeniu.
Według SdPl, w trudnych dla demokracji na Ukrainie chwilach "swój egzamin dobrze zdali Polacy - zarówno zwykli obywatele, jak i politycy różnych opcji". "Słowa szczególnego uznania należą się prezydentowi RP Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. Wysoko oceniamy jego zaangażowanie w wypracowanie kompromisu" - podkreślono w oświadczeniu.
Socjaldemokracja wyraziła też "pełne poparcie dla demokratycznych przemian zachodzących na Ukrainie".
"Jesteśmy pełni podziwu dla setek tysięcy osób, które nie bacząc na mróz i niewygody protestowały przeciwko sfałszowaniu wyborów i broniły praw gwarantowanych im przez konstytucję. Ukraińska Pomarańczowa Rewolucja to wspaniały przykład zrywu ludzi chcących żyć w kraju przestrzegającym zasad demokratycznego państwa prawa. SdPl bez wahania stanęła po ich stronie. Ufamy, że w dniu 26 grudnia, dzięki determinacji obywateli i rozwadze polityków, dążenia te ostatecznie zatryumfują" - czytamy.
W oświadczeniu SdPl "z całą stanowczością" potępiła "tych, którzy sfałszowali wyniki wyborów prezydenckich". "Dziś już wiemy, jak wielka była skala tego zjawiska. Dzięki zdecydowanej i uczciwej postawie deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy oraz sędziów Sądu Najwyższego, którzy uznali wybory za przeprowadzone z naruszeniem prawa, winni manipulacji zostali całkowicie skompromitowani" - podkreślono.
Szef SdPl Marek Borowski skierował list do przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Wołodymyra Łytwyna, w którym przekazał mu "wyrazy pełnego poparcia dla działań, które przedsięwzięła Rada Najwyższa Ukrainy w celu rozwiązania kryzysu politycznego wywołanego rażącym naruszeniem prawa w trakcie wyborów prezydenckich".
"Nasze bliskie, osobiste kontakty, zapoczątkowane wypracowaniem wspólnej deklaracji parlamentów Polski i Ukrainy, odnoszącej się do trudnej historii obu naszych narodów, upewniły mnie, że potrafi Pan odczytywać znaki czasu i stawać ponad podziałami. Pana zaangażowanie w przywracanie na Ukrainie zasad demokratycznego państwa prawa utwierdza mnie w tym przekonaniu" - napisał Borowski.
Jak podkreślił, m.in. dzięki autorytetowi Łytwyna "udało się zapobiec eskalacji konfliktu wywołanego sfałszowaniem wyniku wyborów prezydenckich".
"Głęboko wierzę, iż kolejne decyzje inicjowane przez Pana i kierowaną przez Pana Radę Najwyższą Ukrainy będą równie dobrze, jak dotychczas służyły pomyślności narodu ukraińskiego. Wyrażam także nadzieję, że przyczynią się one do dalszego rozwoju politycznej i gospodarczej współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą" - napisał Borowski w liście do Łytwyna przekazanym PAP.