PolskaSDP: ustawa o dziennikarzach sprzeczna z konstytucją

SDP: ustawa o dziennikarzach sprzeczna z konstytucją

22.05.2002 06:37, aktualizacja: 22.06.2002 14:29

Przygotowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP projekt ustawy o
zawodzie dziennikarza narusza przepisy konstytucji m.in. w
zakresie wolności prasy; kłóci się też z zasadą państwa prawa i
istotą samorządu - uznało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Według SDP przygotowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej projekt nie może być podstawą do poważniejszych prac nad regulacjami dotyczącymi zawodu dziennikarza.

Wolność prasy i innych środków masowego przekazu, wolność wykonywania zawodu i podejmowania działalności gospodarczej, dopuszczenie ograniczeń w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw, prawo do sądu - te konstytucyjne zasady naruszają regulacje opracowane przez SDRP w ocenie SDP.

Zasady funkcjonowania władz ewentualnego samorządu, jakie zakłada projekt ustawy nie dadzą się - zdaniem SDP - pogodzić z zasada państwa prawa. SDP wskazuje m.in. że w projekcie poza dość specyficzną ochroną stosunku pracy marginalnie potraktowane zostały funkcje reprezentacji interesów dziennikarzy wobec wydawców i nadawców oraz władz publicznych w zakresie wolności słowa, uzyskiwania i rozpowszechniania informacji, twórczości, krytyki itd. Pominięta została szczególnie problematyka zabezpieczenia dziennikarzy pracujących na własny rachunek bądź w ramach spółek dziennikarskich.

Przygotowany przez SDRP projekt ustawy o zawodzie dziennikarza zakłada, że dziennikarzem mogłaby zostać jedynie osoba po wyższych studiach dziennikarskich. Dziennikarze obowiązkowo mieli należeć do naczelnej izby dziennikarskiej współfinansowanej z budżetu państwa. Izba jako jedyna miałaby prawo wydawać pozwolenia na pracę; organizowałaby obowiązkowe staże, działające przy niej sądy miałyby prawo pozbawiać dożywotnio możliwości pracy w zawodzie. Tylko ta organizacja miałaby prawo wydawać legitymacje dziennikarskie. Izba zatwierdzałaby też statuty redakcji, miałaby prawo nie zgodzić się na zwolnienie dziennikarza z redakcji.

W projekcie znalazł się ponadto m.in. zapis mówiący, że dziennikarz pracuje 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo.(ck)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także