Trwa ładowanie...
d1dadfj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

ŚDM w Polsce. Porozumienie wojewodów ws. zabezpieczenia wizyty papieża w Częstochowie

• Światowe Dni Młodzieży odbędą się w lipcu
• Papież odwiedzi także Jasną Górę
• Władze Częstochowy zapewniają o bezpieczeństwie wizyty Franciszka
• Część środków, ze 180 mln zł przewidzianych na organizację ŚDM, trafi do Częstochowy
• Wojewodowie przedstawią 16 maja ostateczny raport nt. bezpieczeństwa na ŚDM
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ŚDM w Polsce. Porozumienie wojewodów ws. zabezpieczenia wizyty papieża w Częstochowie
(Agencja Gazeta, Fot: Łukasz Krajewski)
d1dadfj

Władze Częstochowy mogą być spokojne o środki na organizację wizyty papieża Franciszka - zapewnili wojewodowie śląski i małopolski. W piątek podpisali porozumienie w sprawie zabezpieczenia medycznego uroczystości z udziałem papieża na Jasnej Górze.

Papież przyjedzie do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; będzie w nich brał udział od 27 do 31 lipca. Podczas pobytu w Polsce papież odwiedzi także m.in. Częstochowę, gdzie 28 lipca odprawi mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Władze tego miasta apelowały do rządu o wsparcie finansowe na zabezpieczenie uroczystości.

Wojewoda małopolski Józef Pilch zapewnił dziennikarzy, że do Częstochowy trafi część środków ze 180 mln zł przewidzianych na organizację ŚDM. - Właśnie to porozumienie gwarantuje, że wojewoda małopolski przekaże fundusze na to, aby zabezpieczyć instytucje i wolontariuszy (...) My mamy 24 mln zł na zabezpieczenie medyczne, 100 mln zł na bezpieczeństwo. Z tych 24 mln zł będziemy właśnie kupować sprzęt medyczny, karetki pogotowia i opłacać szpitale, które będą w gotowości i w razie zdarzeń będą udzielały pomocy. To pieniądze, które ma wojewoda małopolski i podzieli się z wojewodą śląskim - powiedział Pilch.

d1dadfj

Poinformował, że trwają właśnie ostatnie prace nad raportem na temat bezpieczeństwa podczas ŚDM. Wojewodowie przedstawią go rządowi 16 maja. - Przedstawimy, że jesteśmy gotowi do tego, żeby ugościć pielgrzymów i samego papieża Franciszka - oświadczył Pilch.

W marcu radni Częstochowy wystosowali do rządu apel o wsparcie finansowe w związku z wizytą papieża. Według szacunków podawanych wcześniej przez lokalne władze, na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i poprawę infrastruktury miasto potrzebuje ponad 20 mln zł.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek mówił w piątek dziennikarzom, że jeszcze nie wiadomo, jakie rzeczywiście środki otrzyma Częstochowa, trwają obliczenia, a precyzyjnie określi to przygotowywany właśnie raport.

- Te pieniądze będą na pewno zabezpieczone dla Częstochowy, jeśli chodzi o zabezpieczenie medyczne. Dzisiaj podpisany dokument daje nam podstawy prawne do tego, żeby wspólnie zbudować plany zabezpieczenia medycznego - oświadczył Wieczorek.

d1dadfj

Dopytywany o pieniądze na inne cele, m.in. policję i straż pożarną, wojewoda odpowiedział, że nadzór nad tymi kwestiami pełnią nie tylko wojewodowie, ale przede wszystkim komendanci główni. Pytany o potrzeby finansowe w związku z jasnogórskimi uroczystościami, mówił, że ciągle spływają informacje i wnioski.

"Będziemy w tej chwili analizować, badać, co jest niezbędne do zabezpieczenia, a co ewentualnie jest roszczeniem nie do końca uzasadnionym i dopiero potem będę w stanie jednoznacznie odpowiedzieć" - oświadczył.

"Oczywiście, że roszczenia ze strony Częstochowy są być może na wyrost przedstawiane, natomiast nie będzie tak, że Częstochowa będzie pozostawiona sama sobie, bo z jednej strony policja zabezpiecza część finansowania od strony bezpieczeństwa, my zabezpieczamy od strony bezpieczeństwa medycznego. Będzie też częściowe zabezpieczenie tzw. komunalnej strefy" - dodał Wieczorek i zapewnił, że pomoc dla Częstochowy będzie "jak najszersza".

Wojewoda zaznaczył, że ciągle trwa współpraca wszystkich służb, które będą zaangażowane w obsługę wizyty papieża. Jest powołanych wiele zespołów tematycznych, tylko w woj. śląskim jest ich siedem. Ich prace dotyczą m.in. bezpieczeństwa, transportu i infrastruktury.

d1dadfj

Jeśli chodzi o zabezpieczenie medyczne, wstępnie wytypowanych zostało pięć szpitali w woj. śląskim, które będą zabezpieczać wizytę papieża. Wojewoda nie chce na razie mówić o szczegółach. Przygotowania pod kątem zabezpieczenia medycznego i organizacyjnego są na "absolutnym finiszu" - ocenił.

"Myślę, że po 15 maja będzie już taki moment, gdzie będzie można swobodnie powiedzieć, że jesteśmy w pełni gotowi do przyjęcia Ojca Świętego w woj. śląskim" - oświadczył Wieczorek.

Wojewoda Pilch przypomniał, że w związku z ŚDM zaplanowano łącznie ok. 60 wydarzeń i wszystkie one muszą być należycie zabezpieczone. Ocenił, że podpisane w piątek porozumienie gwarantuje bezpieczeństwo papieża i innych VIP-ów oraz samych pielgrzymów.

Jak mówił, w samo zabezpieczenie medyczne zostanie zaangażowanych tysiące wolontariuszy, w tym harcerzy, maltańska służba medyczna oraz medycy wojskowi i strażacy. Przypomniał, że współpraca dotyczy nie tylko spraw medycznych, ale też np. logistyki i infrastruktury. "Ta współpraca musi się zazębiać" - podkreślił Pilch.

d1dadfj

Podziel się opinią

Share

d1dadfj

d1dadfj
Więcej tematów