Trwa ładowanie...
d29n6cj
niemcy

Schulz bardziej wiarygodny niż Merkel. Będzie zacięta walka o funkcję kanclerza?

Wciąż ciężko powiedzieć kto we wrześniu tego roku zwycięsko wyjdzie z pojedynku o fotel kanclerza Niemiec. Chociaż urzędująca szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel i kandydat SPD Martin Schulz cieszą się podobnym poparciem, to socjalista uważany jest przez Niemców za bardziej wiarygodnego polityka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Martin Schulz
Martin Schulz (PAP, Fot: Paul Zinken)
d29n6cj

Uczestnicy ankiety opublikowanej przez telewizję publiczną ARD w środę wieczorem uznali Schulza za bardziej wiarygodnego (65:64) i bardziej sympatycznego (69:63) niż Merkel. Pod względem kompetencji urzędująca szefowa rządu wyraźnie wyprzedziła jednak polityka SPD: 78 proc. ankietowanych uznało ją za bardziej kompetentną, za Schulzem opowiedziało się 68 proc.

Aż 64 proc. uczestników ankiety uznało Schulza za dobrego kandydata na kanclerza; 14 proc. jest przeciwnego zdania. Wśród sympatyków SPD odsetek zwolenników kandydatury byłego szefa Parlamentu Europejskiego jest jeszcze wyższy - 81 proc. Tylko 4 proc. uważa, że nie jest dobrym kandydatem.

Schulz mocno w górę

d29n6cj

Gdyby niemiecki kanclerz wybierany był bezpośrednio przez wyborców, obaj kandydaci uzyskaliby po 41 proc. Dla Merkel oznacza to stratę dwóch punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem w grudniu, dla Schulza wzrost poparcia o 5 pkt. proc.; 11 proc. nie poparło żadnego z kandydatów.

Przewodniczący SPD Sigmar Gabriel ogłosił natomiast nieoczekiwanie we wtorek, że rezygnuje z kandydowania na kanclerza Niemiec i z kierowania SPD. Gabriel zaproponował na oba stanowiska Schulza. Zarząd partii ma formalnie potwierdzić tę decyzję w niedzielę.

Sondaże nie dawały Gabrielowi żadnych szans w pojedynku z Merkel. Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września. Merkel zapowiedziała w grudniu, że będzie ubiegała się po raz kolejny o reelekcję.

d29n6cj

Podziel się opinią

Share

d29n6cj

d29n6cj
Więcej tematów