Schroeder, Chirac i Blair spotykają się w Berlinie
Przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii
omówią w środę w Berlinie propozycje przyspieszenia wzrostu
gospodarczego, strategię walki z bezrobociem oraz reformę systemów
zabezpieczenia społecznego.
Kanclerz Gerhard Schroeder, prezydent Jacques Chirac i premier Tony Blair zajmą się ponadto problemami polityki europejskiej: poszukiwaniem kompromisu w sprawie europejskiej konstytucji, reformą Komisji Europejskiej oraz sprawami personalnymi.
Przedstawiciele niemieckiego rządu zasugerowali ostatnio utworzenie stanowiska unijnego "superkomisarza" odpowiedzialnego za politykę gospodarczą. Jak twierdzą media, Berlin chciałby obsadzić to stanowisko politykiem niemieckim. W tym kontekście wymienia się nazwisko obecnego komisarza ds. rozszerzenia Unii Guentera Verheugena.
Spotkanie trzech przywódców służy przygotowaniom do szczytu UE, który odbędzie się 25 marca w Dublinie.
Ze względu na różnice zdań w kwestii polityki wobec Iraku, kontakty między Londynem a Berlinem i Paryżem osłabły na przełomie lat 2002/2003. Do ponownego zbliżenia doszło na spotkaniu "wielkiej trójki" we wrześniu ubiegłego roku w Berlinie. Schroeder, Chirac i Blair rozmawiali też przed brukselskim szczytem UE w grudniu 2003 r.
Bliska współpraca trzech największych krajów Unii obserwowana jest z nieufnością przez pozostałe kraje UE, m.in. Włochy. Przedstawiciele niemieckiego rządu odrzucają jednak jako "całkowicie absurdalny" pojawiający się tu i ówdzie zarzut tworzenia "dyrektoriatu", który chciałby decydować ponad głowami innych o najważniejszych sprawach wspólnoty.