Trwa ładowanie...

Scholz zapewnia, że Niemcy będą nadal dozbrajać Ukrainę. "Putin nie pozostawił nam wyboru"

W poniedziałek kanclerz Olaf Scholz powiedział, że Niemcy nadal będą wysyłać broń na Ukrainę. - Co prawda nie wysyłaliśmy broni do stref konfliktu przez wiele lat, ale Putin nie zostawia nam wyboru - mówił na kongresie Federacji Niemieckich Związków Zawodowych.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz Kanclerz Niemiec Olaf Scholz Fot: Omer Messinger
d382f6m
d382f6m

W poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz przemawiał na kongresie Federacji Niemieckich Związków Zawodowych. Jak donosi serwis unian.ua, poruszył w nim także kwestię wojna w Ukrainie. Oznajmił, że zamierza dalej wspierać rząd w Kijowie i wysyłać mu broń.

- Niemcy, tak jak większość naszych przyjaciół i partnerów w Europie i Ameryce Północnej, będzie wysyłać broń do Ukrainy. Co prawda nie wysyłaliśmy broni do stref konfliktu przez wiele lat, ale Putin nie zostawia nam wyboru - mówił kanclerz, podkreślając, że rosyjski prezydent zagraża pokojowi w Europie.

- Nie możemy na to pozwolić i dlatego pomagamy Ukrainie - mówił. Następnie stwierdził, że Putin pogwałcił zasadę nienaruszalności granic w Europie, by "zrealizować swój rewizjonistyczny projekt odbudowy Imperium Rosyjskiego".

- Akceptacja tego stanu rzeczy oznaczałaby nie tylko machanie ręką na cierpienie ofiar, ale także zachęcanie agresora do kolejnych kryminalnych aktów - mówił Scholz. I dlatego, jak wyjaśnił, Niemcy nadal będą wspierać Ukrainę w walce z Federacją Rosyjską.

"Za mało konkretów"

Ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk skrytykował niedzielne wystąpienie telewizyjne kanclerza Olafa Scholza z okazji rocznicy zakończenia wojny światowej 8 maja. Jak donosi agencja dpa, zwłaszcza w odniesieniu do realizacji dostaw broni ciężkiej ambasador oczekiwał od przemówienia Scholza więcej konkretów.

d382f6m

Melnyk powiedział w niedzielę wieczorem w programie telewizji ARD "Anne Will", że chciałby usłyszeć w przemówieniu "znacznie więcej konkretów" na temat sposobu realizacji uchwały Bundestagu w sprawie dostaw broni ciężkiej na Ukrainę. - Niestety nie usłyszeliśmy zbyt wielu nowych rzeczy - stwierdził ambasador.

Melnyk nazwał obietnicę niemieckiego rządu dotyczącą dostarczenia Ukrainie siedmiu samobieżnych haubic - nowoczesnych systemów artyleryjskich - "dobrą decyzją". Jednocześnie dał jasno do zrozumienia, że oczekuje znacznie więcej. - Kiedy słyszymy, jak kanclerz Niemiec mówi, że Rosja nie może wygrać, oznacza to, że należy zrobić wszystko, naprawdę wszystko, aby pomóc nam w tej trudnej sytuacji, w tej wojnie, najgorszej wojnie od czasów II wojny światowej - stwierdził dyplomata.

Scholz w niedzielę przemówił do obywateli z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie i podkreślił niemieckie wsparcie dla Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję. Nieudzielenie pomocy Ukrainie w walce z agresorem oznaczałoby "kapitulację wobec czystej przemocy".

Źródło: Unian.ua/PAP

Cele rosyjskiej propagandy. "Moskwa chce być słyszana w Berlinie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d382f6m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d382f6m
Więcej tematów