Trwa ładowanie...
12-12-2007 12:35

Schetyna: będziemy kończyć reformę administracyjną

Decentralizacja państwa, współpraca w
ramach układu z Schengen, przygotowania do mistrzostw Euro 2012,
stworzenie założeń polityki migracyjnej i realizacja ustawy o
modernizacji służb mundurowych - to priorytety MSWiA.

Schetyna: będziemy kończyć reformę administracyjnąŹródło: wp.pl
d27cl3q
d27cl3q

Przedstawiciele kierownictwa resortu poinformowali o tym podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Jako jedno z najważniejszych zadań wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna wymienił ukończenie reformy administracyjnej i przywrócenie rangi władzy samorządowej.

Jesteśmy po to, by władzę oddać samorządom, by Polskę zdecentralizować w umiejętny, racjonalny, rozsądny sposób - mówił wicepremier. Zapowiedział na 19 grudnia spotkanie z przedstawicielami wszystkich struktur samorządowych na temat paktu między stroną rządową a samorządową i zasad współpracy między nimi. Chcemy współdecydowania z samorządami - podkreślił Schetyna.

Wicepremier powiedział, że MSWiA będzie też chciało odnowić służbę cywilną i "powrócić do etosu urzędnika, który nie jest politykiem lub znajomym polityka".

d27cl3q

Schetyna poinformował, że do współpracy przy reformie administracyjnej chce zaprosić prof. Michała Kuleszę, jednego z twórców reformy samorządowej w latach 1989-90.

Priorytetem resortu są obecnie ostatnie przygotowania Polski do wejścia do strefy Schengen. Chodzi tu przede wszystkim o zadania związane ze zniesieniem kontroli na granicy z Litwą, Czechami, Słowacją i Niemcami (ma to nastąpić z 20 na 21 grudnia br.) oraz uszczelnienia tzw. granicy zewnętrznej.

Ta sprawa jest bardzo poważnie traktowana w Europie. Dla nas jest to symboliczna rzecz, uwieńczenie marzeń wielu Polaków o wejściu Polski do wolnej Europy - mówił o samym włączeniu do strefy Schetyna.

Także wiceminister MSWiA Adam Rapacki (nadzorujący Policję, Straż Graniczną, BOR) wśród najważniejszych zadań resortu wymienił współpracę ze służbami innych państw w ramach układu z Schengen oraz przygotowania do Euro 2012.

d27cl3q

Z jednej strony będzie uruchamiana cała sieć punktów kontaktowych, w których będzie następował przekaz informacji pomiędzy między innymi polską policją, strażą graniczną i odpowiednimi służbami naszych sąsiadów. Uruchomimy też sieć oficerów łącznikowych w krajach, gdzie mamy do czynienia z przestępczością wśród Polaków, lub w których mamy największe skupiska rodaków - dodał Rapacki.

Zaznaczył, że w przygotowaniach do mistrzostw Euro 2012 wzorujemy się na doświadczeniach tych, którzy najskuteczniej poradzili sobie z pseudokibicami. Współpracujemy z Niemcami, którzy organizowali mistrzostwa świata w Piłce Nożnej i Austrią oraz Szwajcarią - powiedział wiceminister.

Rapacki zapowiedział rozpoczęcie prac nad ustawą o pracy operacyjnej służb porządku prawnego, która jak wyjaśnił - "ma dać funkcjonariuszom pewne poczucie bezpieczeństwa, a obywatelom świadomość co służbom wolno i w jakim zakresie".

d27cl3q

Chcemy też aby MSWiA nie zastępowało i nie kierowało ręcznie poszczególnymi służbami, a było takim intelektualnym centrum z którego wytyczane są główne kierunki dla wszystkich służb - dodał. Wśród nich wymienił m.in. przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym i poprawę sytuacji na polskich drogach.

Kolejnym priorytetem MSWiA ma też być tworzenie założeń polityki migracyjnej i wykorzystanie 11 mln euro z czterech funduszów unijnych - uchodźczego, na rzecz integracji, na rzecz powrotów oraz granicy zewnętrznej - przeznaczonych na 2008 r.

Chcemy poprawić sytuację osób, które otrzymują w Polsce ochronę związaną z byciem uchodźcą czy z pobytem tolerowanym, a zwłaszcza przygotować programy integracyjne, które pozwolą im nie czuć się wykluczonymi z polskiego społeczeństwa - powiedział nadzorujący te sprawy wiceminister Piotr Stachańczak. (mg)

d27cl3q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27cl3q
Więcej tematów