Trwa ładowanie...

SBU: Gorbaczow ma pięcioletni zakaz wjazdu na Ukrainę

• SBU wydało zakaz wjazdu na Ukrainę byłego prezydenta ZSRR
• Chodzi o Michaiła Gorbaczowa, a zakaz ma obejmować pięć lat
• Tłumaczono to względami bezpieczeństwa państwa
• Wyjaśniono, że Gorbaczow publicznie poparł zbrojną aneksję Krymu przez Rosję
• Gorbaczow to laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Share
SBU: Gorbaczow ma pięcioletni zakaz wjazdu na Ukrainę
Źródło: AFP, Fot: Odd Andersen
dzrjknu

Informację o wydaniu pięcioletniego zakazu wjazdu na Ukrainę Gorbaczowowi potwierdziła rzeczniczka Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ołena Hitlanska.

Zakaz wydano po przytoczeniu przez niektóre media wypowiedzi Gorbaczowa w wywiadzie dla brytyjskiej gazety "Sunday Times"; 85-letni były sowiecki przywódca powiedział, że popiera decyzję prezydenta Władimira Putina o "zjednoczeniu" Krymu z Rosją i że sam zachowałby się podobnie w takiej sytuacji. - Zawsze jestem za swobodnym wyrażeniem woli narodu, a większość na Krymie chciała przyłączenia do Rosji - powiedział Gorbaczow.

dzrjknu

TASS pisze, że Gorbaczow odmówił skomentowania decyzji ukraińskich władz i powiedział, że to zadanie dziennikarzy.

Na świecie Gorbaczow - ostatni przywódca Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, prezydent ZSRR i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - wciąż jest postrzegany jako jeden z inicjatorów demokratycznych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej i zakończenia zimnej wojny. Wielu Rosjan jednak uważa, że jako przywódca ZSRR zrobił więcej złego niż dobrego.

Gorbaczow krytykował sankcje zachodnie przeciwko Rosji i opowiadał się za przynależnością Krymu do Rosji. Jednocześnie wielokrotnie krytykował brak demokracji w swej ojczyźnie.

dzrjknu

Podziel się opinią

Share
dzrjknu
dzrjknu
Więcej tematów