Saudowie wzywają Organizację Współpracy Islamskiej: działajmy
Saudyjski minister spraw zagranicznych zaapelował do państw OIC, by podjąć konkretne kroki ws. incydentów związanych z paleniem Koranu. Nawiązał do pojęcia misji, jaką ma do spełnienia Organizacja Wspólnoty Islamskiej, która, jego zdaniem, powinna szerzyć tolerancję i pokój między ludźmi.
01.08.2023 | aktual.: 02.08.2023 07:37
Książę Faisal bin Farhan, saudyjski minister spraw zagranicznych, pragnie zjednoczenia państw tworzących Organizację Współpracy Islamskiej w celu podjęcia skutecznych działań w zatrzymaniu protestów w Szwecji i Danii. To właśnie podczas tych demonstracji dochodzi do profanacji Koranu. Jak podaje serwis Arab News, specjalny apel miał miejsce w poniedziałek, na nadzwyczajnym spotkaniu OIC.
Odpowiedzialni za tolerancję i pokój
Zdaniem księcia celem OIC jest obrona tolerancji, pokoju oraz prawdziwego obrazu Islamu. Tym samym wśród zadań organizacji powinny znajdować się kroki zmierzające do zwalczania nietolerancji i ekstremizmu.
Faisal bin Farhan jest przekonany, to właśnie wysiłki Organizacji Współpracy Islamskiej doprowadziły do przyjęcia przez Radę Praw Człowieka ONZ 12 lipca rezolucji potępiającej i odrzucającej wszelkie poparcie dla nienawiści religijnej oraz jej przejawy, w tym publiczne i zaplanowane akty profanacji Koranu. Wszelkie praktyki, które prowadzą do nienawiści i przemocy, powinny być eliminowane na rzecz tolerancji i umiaru.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkie rozczarowanie Szwecją i Danią
Również Sekretarz Generalny OIC Hissein Brahim Taha zaapelował do Szwecji i Danii o podjęcie kroków w celu zapobiegania dalszej profanacji Koranu. Jest rozczarowany, że państwa te nie podjęły jeszcze żadnych działań, które powstrzymałyby kolejne takie incydenty.
- To niefortunne, że władze powołujące się na wolność słowa nadal udzielają licencji na powtarzanie tych czynów wbrew prawu międzynarodowemu, co prowadzi do braku szacunku dla religii - powiedział Taha.
Rządy Szwecji i Danii oświadczyły, że szukają sposobów na to, by prawnie ograniczyć akty palenia Koranu, a tym samym załagodzić rosnące napięcia z krajami OIC.