Trwa ładowanie...
d2so8k5

Satelity uratują lasy tropikalne

Wykorzystanie zdjęć satelitarnych i modelowania komputerowego pozwala na optymalizację wycinki lasu i zabudowy terenu tak, aby nie pozbawiać terenów tropikalnych deszczu - ustalili niemieccy naukowcy. Wyniki ich badań ukazały się w czasopiśmie "Journal of Hydrology".

d2so8k5
d2so8k5

Naukowcy opracowali metodę obserwacji satelitarnej, pozwalającą na oszacowanie wielkości opadu zatrzymywanego w lesie równikowym. Z badań prowadzonych w Indonezji wynika, że zmiana struktury użytkowania gruntu, w tym wycinka lasów tropikalnych, ma duży wpływ na cykl hydrologiczny, m.in. na zatrzymywanie wody na powierzchni ziemi. Naukowcy potwierdzili, że zastępowanie powierzchni naturalnych budynkami czy sztucznymi uprawami powoduje znaczne zwiększenie odpływu wody opadowej z danego terenu.

Niemieccy badacze wykorzystując zdjęcia satelitarne, pokazujące aktualną strukturę wykorzystania terenu i najnowsze metody komputerowej analizy przestrzennej potrafią określić współczynnik odpływu w zależności od formy użytkowania terenu, wysokości nad poziomem morza i innych właściwości fizycznogeograficznych danego obszaru.

Opracowana metoda, której dokładność została potwierdzona statystycznie, pozwala na określenie odpływu wody również po zmianie formy użytkowania danego terenu. Pozwoli to - zdaniem naukowców - na racjonalne gospodarowaniem obszarem lasów równikowych. Zapewni to możliwość wycinki drzew oraz budowy budynków i wprowadzenie upraw przy możliwie jak najmniejszym obciążeniu dla gospodarki wodnej obszaru.

d2so8k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2so8k5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj