Trwa ładowanie...
ycipk-1k7t62
ycipk-1k7t62

Satelity uratują lasy tropikalne

Wykorzystanie zdjęć satelitarnych i modelowania komputerowego pozwala na optymalizację wycinki lasu i zabudowy terenu tak, aby nie pozbawiać terenów tropikalnych deszczu - ustalili niemieccy naukowcy. Wyniki ich badań ukazały się w czasopiśmie "Journal of Hydrology".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-1k7t62

Naukowcy opracowali metodę obserwacji satelitarnej, pozwalającą na oszacowanie wielkości opadu zatrzymywanego w lesie równikowym. Z badań prowadzonych w Indonezji wynika, że zmiana struktury użytkowania gruntu, w tym wycinka lasów tropikalnych, ma duży wpływ na cykl hydrologiczny, m.in. na zatrzymywanie wody na powierzchni ziemi. Naukowcy potwierdzili, że zastępowanie powierzchni naturalnych budynkami czy sztucznymi uprawami powoduje znaczne zwiększenie odpływu wody opadowej z danego terenu.

Niemieccy badacze wykorzystując zdjęcia satelitarne, pokazujące aktualną strukturę wykorzystania terenu i najnowsze metody komputerowej analizy przestrzennej potrafią określić współczynnik odpływu w zależności od formy użytkowania terenu, wysokości nad poziomem morza i innych właściwości fizycznogeograficznych danego obszaru.

Opracowana metoda, której dokładność została potwierdzona statystycznie, pozwala na określenie odpływu wody również po zmianie formy użytkowania danego terenu. Pozwoli to - zdaniem naukowców - na racjonalne gospodarowaniem obszarem lasów równikowych. Zapewni to możliwość wycinki drzew oraz budowy budynków i wprowadzenie upraw przy możliwie jak najmniejszym obciążeniu dla gospodarki wodnej obszaru.

ycipk-1k7t62
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1k7t62

ycipk-1k7t62
ycipk-1k7t62