Sasin: Andrzej Duda będzie chciał kontynuować objazd po Polsce
Prezydent elekt obejmie urząd 6 sierpnia. Tego dnia Andrzej Duda złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Następnie po wygłoszeniu przemówienia, przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi. Czym będzie się zajmował do tego czasu?
Jacek Sasin, były zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, zapytany o najbliższe plany Andrzeja Dudy stwierdził, że będzie on zajmował się przygotowaniem do prezydentury, kompletowaniem zespołu ludzi, a także przygotowywaniem aktów prawnych dotyczących m.in. obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatków. - Prezydent elekt będzie chciał kontynuować swój objazd po Polsce. Ma zamiar spotkać się z obywatelami, odwiedzić regiony, do których nie zdążył dotrzeć w czasie kampanii wyborczej - dodaje poseł.
Jednak jak się okazuje, nie samą pracą żyje człowiek. - Kampania była niezwykle długa i intensywna. Po jej zakończeniu nie było jeszcze okazji, aby odetchnąć, więc musi także nastąpić element odpoczynku - ocenia Sasin.
Według Maksa Kraczkowskiego, wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarczej, Andrzej Duda będzie musiał zakończyć również wszystkie sprawy europejskie, w których uczestniczył. O tę kwestię zadbał już marszałek sejmu Radosław Sikorski, który we wtorek wydał postanowienie o wygaszeniu mandatu do Parlamentu Europejskiego prezydenta elekta. - Była to zaskakująca decyzja, ponieważ została podjęta w najbardziej niekorzystnym terminie dla Andrzeja Dudy. Dotyka ona organizacji pracy, bo nakazuje natychmiastową likwidację jego biur poselskich oraz zwolnienia ludzi z pracy - stwierdził w rozmowie z WP Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych.
Zdaniem Maksa Kraczkowskiego, marszałek sejmu działa pospiesznie i nie bierze pod uwagę tego, że przepisy nie są wcale jednoznaczne. - Mandat europejski powinien wygasnąć nie w momencie wyboru, a objęcia funkcji prezydenta, po oczywiście wcześniejszym poinformowaniu przewodniczącego Parlamentu Europejskiego o tym, że Andrzej Duda został wybrany na prezydenta - stwierdził poseł.
- Pan marszałek pierwszy raz się pospieszył. Myślę, że może to mieć związek z tym, że bardzo chciał przedstawić jakąś wiadomość na Twitterze związaną ze swoją działalnością, ale tym razem pokazując ją w pozytywnym świetle - ocenia Kraczkowski.
Prezydentowi elektowi z dwóch powodów nie będzie przysługiwała emerytura, ani też odprawa eurodeputowanego. Po pierwsze, Andrzej Duda został eurodeputowany 1 lipca 2014 roku, a świadczenie pieniężne przysługuje po pełnym roku sprawowania funkcji europosła. Po drugie, odprawa nie należy się w momencie, kiedy europoseł obejmuje urząd publiczny lub gdy obejmuje on mandat w innym parlamencie.
Prezydent elekt od 6 sierpnia obejmie obowiązki prezydenta Polski. Jak stwierdził Piotr Duda, szef "Solidarności" w "Faktach po Faktach", w trakcie wyborczej walki o prezydenturę Andrzej Duda pokazał, że może przenosić góry. - Mam nadzieję, że to się przeniesie na jego pięcioletnią kadencję - dodał przewodniczący NSZZ "Solidarność".
Zdaniem europosła Janusza Wojciechowskiego, Andrzej Duda reprezentuje nowy typ prezydentury. - Na pewno będzie to prezydentura aktywna, nastąpi wiele inicjatyw legislacyjnych, np. projekt dotyczący ochrony polskiej ziemi przed nieograniczonym wykupem - ocenia europoseł.