Trwa ładowanie...
d1qmyna
d1qmyna

Saragossa: o pierwszej unijnej operacji militarnej

Ministrowie obrony Unii Europejskiej będą rozmawiać w piątek i sobotę w Saragossie w Hiszpanii o przejęciu na jesieni przez UE od NATO misji wojskowej "Rudy lis" w Macedonii. Będzie to pierwsza taka misja UE.
Share
d1qmyna

Obecnie w Macedonii przebywa pod niemieckim dowództwem około 700 żołnierzy NATO, realizując ubiegłoroczne porozumienie pokojowe między rządem macedońskim a mniejszością albańską w tym kraju.

W ubiegłym tygodniu na szczycie europejskim w Barcelonie Unia zadeklarowała gotowość przejęcia od NATO misji pokojowej w Macedonii pod warunkiem osiągnięcia porozumienia z Grecją.

Grecja - członek UE i NATO - sprzeciwia się wynegocjowanemu z Turcją porozumieniu w sprawie wykorzystania urządzeń Sojuszu, które zezwala, aby członkowie NATO spoza UE, m.in. Turcja, mogli uczestniczyć w misjach przyszłych sił UE i brać udział w konsultacjach w sprawach związanych z ich bezpieczeństwem.

W Saragossie ministrowie obrony dyskutować także będą o przyjęciu wspólnej polityki w kwestii walki z terroryzmem po zamachach z 11 września w USA.

Piętnastka chce zwiększyć ochronę swych oddziałów lądowych przed zagrożeniami typu nuklearnego, bakteriologicznego i chemicznego i wzmocnić swój potencjał wywiadowczy (satelity). (aka)

d1qmyna

Podziel się opinią

Share
d1qmyna
d1qmyna
Więcej tematów