Sankcjami nie rozwiąże się problemów międzynarodowych
Sankcje nie są najlepszym sposobem
rozwiązywania problemów międzynarodowych - powiedział
szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, odnosząc się
najwyraźniej do kwestii ewentualnego nałożenia przez Radę
Bezpieczeństwa ONZ sankcji na Iran za to, że nie zawiesił
wzbogacania uranu.
01.09.2006 | aktual.: 01.09.2006 10:45
Bierzemy pod uwagę doświadczenie przeszłości i nie możemy zgadzać się na grożące sankcjami żądania, które prowadzą do ślepego zaułku - powiedział Ławrow w Państwowym Instytucie Spraw Zagranicznych w Moskwie.
Ławrow podkreślił: Faktycznie są kraje, których polityka budzi wątpliwości i wywołuje niezadowolenie, ale wszyscy żyjemy w tym samym świecie i potrzebujemy sprowadzić (te kraje) na drogę dialogu, a nie izolacji czy sankcji.
O północy z czwartku na piątek minął termin wyznaczony Iranowi przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na wstrzymania realizacji programu nuklearnego.
Zgodnie z przewidywaniami władze w Teheranie nie zmieniły stanowiska wobec międzynarodowych żądań. Odmowa zaprzestania niebezpiecznej części program atomowego, po raz kolejny wyrażona w piątek przez prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada, może doprowadzić do zastosowania przez Radę Bezpieczeństwa sankcji wobec Teheranu.
Iran ani na jotę nie odstąpi od prawa prowadzenia działalności nuklearnej - powiedział irański prezydent już po upłynięciu terminu wyznaczonego przez ONZ.
W obliczu impasu w sprawie sankcji wobec Iranu Stany Zjednoczone rozważają ich wprowadzenie niezależnie od Rady Bezpieczeństwa. Niechętnie odnoszą się do tego Rosja i Chiny.
W Finlandii spotykają się ministrowie spraw zagranicznych 25 państw członkowskich UE, by przez dwa dni omawiać palące kwestie dotyczące Bliskiego i Środkowego Wschodu, w tym sprawę negatywnego stanowiska Iranu wobec międzynarodowych żądań zaprzestania działań mogących prowadzić do wyprodukowania przez ten kraj broni jądrowej.