Trwa ładowanie...

"Samotny wilk" ujęty w Madrycie. Dżihadysta szykował zamach

• Zatrzymany to Marokańczyk z prawem pobytu w Hiszpanii • Do ataku przygotowywał się, korzystając z poradników ISIS w sieci • Hiszpańskie służby: zradykalizował się w kilka miesięcy
Share
"Samotny wilk" ujęty w Madrycie. Dżihadysta szykował zamach
Źródło: Fotolia
doty1r8

"Samotnego wilka" - dżihadystę, który przygotowywał się do zamachu, zatrzymały hiszpańskie służby bezpieczeństwa. Mężczyznę ujęto w miejscowości Aranjuez w pobliżu Madrytu. MSW Hiszpanii informuje, że celem ataku miały być obiekty cywilne. Śledczy nazywają go "niebezpiecznym fanatykiem".

Zatrzymany jest Marokańczykiem mającym prawo pobytu w Hiszpanii. Jak informuje policja, dżihadysta szkolił się za pośrednictwem internetu, a radykalizacja jego poglądów nastąpiła zaledwie w kilka miesięcy. Poradniki tzw. Państwa Islamskiego dla zamachowców czytał nawet na służbowym komputerze w godzinach pracy. Za pośrednictwem internetu werbował też sympatyków ISIS, gotowych wziąć udział w atakach samobójczych na lokalne społeczności.

Służby zainteresowały się Marokańczykiem, analizując jego wpisy na portalach społecznościowych. Były wśród nich m.in. opisy ataków przeprowadzonych przez "samotne wilki" w państwach zachodnich. Przykładem do naśladowania byli dla aresztowanego terroryści, którzy po zamachu w 2004 roku w Madrycie wysadzili się w powietrze po tym, jak ich kryjówkę otoczyła policja.

doty1r8

Akcja policji jest już czwartą operacją antyterrorystyczną na terenie Hiszpanii w tym tygodniu. W poniedziałek w La Corunie i Almerii ujęto czterech dżihadystów powiązanych z siatką przerzucającą do Hiszpanii nielegalnych imigrantów, zaś na madryckim lotnisku Barajas sympatyka ISIS, który próbował udać się do Syrii.

Odkąd w 2015 roku w Hiszpanii wprowadzono czwarty, przedostatni poziom zagrożenia zamachami terrorystycznymi, policja aresztowała 169 dżihadystów.

doty1r8

Podziel się opinią

Share
doty1r8
doty1r8
Więcej tematów