PolskaSamorządy będą finansować szkolne stołówki

Samorządy będą finansować szkolne stołówki

Szkoły dwujęzyczne i specjalne bez obwodów
szkolnych, stołówki finansowane przez samorządy, zestawy
podręczników ustalane przez radę pedagogiczną to ważniejsze zapisy
tzw. małej nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zaprezentowanej
przez kierownictwo MEiN na konferencji prasowej w
Warszawie.

03.03.2006 | aktual.: 03.03.2006 13:57

Rządowa nowelizacja zawiera zapis, ustalający, że co roku rada pedagogiczna szkoły będzie wspólnie ustalała z jakich programów i z jakiego zestawu podręczników będą korzystały klasy na określonym poziomie nauczania.

Zestawów tych nie może być w szkole więcej niż trzy i są wybierane na cały cykl nauczania czyli na trzy lata (w klasach 1- 3, 4-6, gimnazjum, liceum).

Ponadto nowelizacja przewiduje, że szkoły dwujęzyczne, integracyjne i specjalne nie będą, jak dotychczas, przynależeć do obwodów szkolnych tylko będą mogły przyjmować uczniów z innych obwodów. Szczególne znaczenie ma to w dużych miastach, gdzie uczniowie mogliby swobodnie uczęszczać do wybranej szkoły, a obecnie nie mają takiej możliwości.

W ustawie zapisano też, że w szkolnych stołówkach w cenę obiadów wliczony będzie tylko tzw. "wkład do kotła" czyli rzeczywisty koszt produktów spożywczych. Funkcjonowanie stołówki będzie finansowane przez organ prowadzący szkołę, czyli jednostkę samorządu terytorialnego - powiedział wiceminister edukacji Jarosław Zieliński.

Ponadto ustawa reguluje kwestię obowiązkowego przygotowania przedszkolnego dla uczniów wymagających indywidualnego toku nauczania, np. chorych lub niepełnosprawnych.

W nowelizacji znalazł się również zapis, że alternatywne formy wychowania przedszkolnego, np. "kluby przedszkolaka" organizowane przez fundacje czy stowarzyszenia, należą do placówek oświatowych i tym samym podlegają nadzorowi kuratorów.

Projekt nowelizacji zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych, po których rząd skieruje go do prac w Sejmie. Kierownictwo MEiN chce aby projekt był rozpatrywany w drodze tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)