Samorządowcy lubią korzystać z Internetu
Internet jest coraz powszechniej
wykorzystywanym narzędziem pracy urzędników. Jego wykorzystanie
służy jednak zdecydowanie częściej ułatwieniu pracy urzędnikom niż
nawiązywaniu kontaktów z obywatelami. Tak wynika z badania
przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Nauki i Informatyzacji i
Polskiej Agencji Prasowej wśród przedstawicieli samorządu
terytorialnego.
18.02.2005 | aktual.: 18.02.2005 14:17
Wnioski z badań przedstawiono w czasie konferencji prasowej w siedzibie PAP w Warszawie.
Jak wynika z badania przeprowadzonego w dniach 2-15 grudnia 2004 roku przez Pentor, średnio około połowy pracowników jednostek terytorialnych wykorzystuje w swojej pracy internet, a główną przyczyną niekorzystania "jest brak takiej potrzeby oraz względy bezpieczeństwa".
Takich wyników się spodziewałem, nie mam żadnych złudzeń, że jeśli chodzi o informatyzację kraju w ogóle, a informatyzację samorządów w szczególności, to odstajemy bardzo od czołówki europejskiej - te badania dobitnie na to wskazują - powiedział dziennikarzom minister nauki i informatyzacji, prof. Michał Kleiber.
Badanie miało na celu m.in. zbadanie "postaw przedstawicieli samorządu terytorialnego wobec procesów kształtowania się społeczeństwa informacyjnego i internetu". Dotychczasowe badania nad rozwojem społeczeństwa informacyjnego najczęściej skupiały się na badaniu dostępności infrastruktury informatycznej i poziomie jej wykorzystania.
Z badania wynika, że w zdecydowanej większości - 83% gmin i powiatów - mieszkańcy mają możliwość kontaktowania się z urzędem za pomocą poczty elektronicznej, ale mimo to e-mail nie jest powszechnie wykorzystywany.
Ponad połowa badanych jednostek samorządowych nie współpracuje i nigdy nie współpracowała z jednostkami centralnymi we wdrażaniu programów, które są związane z informatyzacją.
Samorządy oczekują wsparcia finansowego od instytucji centralnych i informacji na temat programów, ale jednocześnie, jak poinformowano, ponad połowa z uczestniczących w badaniu urzędów nie ubiega się o dofinansowanie programów związanych z rozszerzeniem infrastruktury informatycznej z funduszy strukturalnych.
Uczestniczący w konferencji prezes PAP, Waldemar Siwiński, wyjaśnił, że powodem, dla którego badanie wykonano także na zlecenie PAP, jest fakt, że serwis samorządowy jest jednym z przygotowywanych i udostępnianych odbiorcom serwisów.
Kierowało nami przeświadczenie, że wyniki tego badania ułatwią nam zebranie wiedzy, jak zadanie dostarczania informacji do samorządów i przygotowywanie serwisu wykonywać jeszcze lepiej i jakie korekty wprowadzić - powiedział Siwiński.