PolskaSamoobrona o koalicji w sprawie negocjacji z UE

Samoobrona o koalicji w sprawie negocjacji z UE

Andrzej Lepper podczas konferencji prasowej (PAP/Piotr Rybarczyk)

Samoobrona za interesującą uznała propozycję PSL, dotyczącą powołania koalicji na rzecz wynegocjowania najkorzystniejszych warunków członkostwa Polski w Unii Europejskiej - poinformował Andrzej Lepper.

22.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Podawana w prasie i mediach elektronicznych informacja o podjętej przez Pana próbie tworzenia koalicji ugrupowań, które wspólnie przeciwstawią się propozycji UE w sprawie rolnictwa, jest interesująca - głosi fragment listu Leppera do wicepremiera-ministra rolnictwa, a zarazem lidera PSL Jarosława Kalinowskiego; list przekazano w piątek dziennikarzom.

Samoobrona zwróciła się do wicepremiera i ministra rolnictwa Jarosława Kalinowskiego o zdecydowaną obronę postulatu pełnych dopłat dla polskich rolników po wejściu do Unii.

Andrzej Lepper powiedział, że Samoobrona jest przeciwna wejściu do Unii jeśli warunki członkowskie dla Polski, nie będą takie jak dla starych członków Unii. Przewodniczący Samoobrony dodał, że ostatnie wystapienie wicepremiera Kalinowskiego w Brukseli świadczy o tym, że wreszcie zajął on zdecydowaną postawę w tej sprawie. Wicepremier Kalinowski powiedział tam, że jeśli polscy rolnicy nie otrzymają pełnych dopłat wprowadzimy cło na unijne produkty rolne.

Przewodniczący Sammobrony zapowiedział w związku z tym wstrzymanie zbierania podpisów pod wnioskiem o wotum nieufności wobec wicepremiera Kalinowskiego. Powodem złożenia wniosku miała być zgoda Kalinowskiego na tegoroczny budżet, w którym zbyt mało pieniędzy przeznaczono - zdaniem Leppera - na rolnictwo.

Przewodniczący Samoobrony zapowiedział również złożenie projektu nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim znacznie zmniejszającej niezależność NBP i Rady Polityki Pieniężnej.

Ustawa przewiduje zmniejszenie do sześciu liczby członków Rady Polityki Pieniężnej, zmianę definicji celu działania Rady, zobowiązanie jej do ścisłej współpracy z rządem w realizowaniu jego polityki gospodarczej oraz znaczne ułatwienia w odwoływaniu prezesa NBP. W Sejmie jest już inny projekt nowelizacji ustawy o NBP autorstwa PSL i Unii Pracy. (aka, jask)

Zobacz także
Komentarze (0)