Samoobrona nowelizuje ustawę o NBP
Sejm skierował w środę projekt nowelizacji
ustawy o NBP, autorstwa Samoobrony, do Komisji Finansów
Publicznych. Nie przeszedł tym samym wniosek PO o odrzucenie
projektu w pierwszym czytaniu. Projekt zmienia m.in. cel działania
NBP.
Za skierowaniem projektu do komisji głosowało 301, przeciw było 99 i 3 wstrzymało się od głosu.
Projekt zakłada m.in., że polityka pieniężna państwa będzie głównym celem wspólnym dla NBP i rządu. Zakłada też, że Sejm będzie zatwierdzał roczne sprawozdanie NBP oraz udzielał absolutorium prezesowi NBP i członkom RPP. W przypadku nie udzielenia absolutorium prezes NBP i członkowie Rady będą mogli być odwołani.
Samoobrona proponuje też, by generalnego dyrektora nadzoru bankowego powoływał minister finansów w porozumieniu z prezesem NBP. Obecnie jest powoływany przez przewodniczącego nadzoru bankowego.
Projekt zakłada też, by rada banku, a nie jak obecnie zarząd NBP, miała prawo zwalniania banku z obowiązku utrzymywania rezerwy obowiązkowej w okresie realizacji programu naprawczego kraju.
Oprócz projektu Samoobrony, w Sejmie jest też projekt zgłoszony przez PSL i UP, inny zgłosił PiS, a czwarty jest rządowy.
Projekt PSL i Unii Pracy zakłada m.in. zwiększenie liczby członków Rady Polityki Pieniężnej oraz zobowiązanie Rady do dbania o wzrost gospodarczy.
Propozycja nowelizacji autorstwa PiS zakłada, że prowadzenie polityki monetarnej wspierającej wzrost gospodarczy ma być jednym z podstawowych celów NBP, a Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała zasięgać opinii rządu przy ustalaniu polityki pieniężnej.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o NBP dostosowuje polskie ustawodawstwo do standardów Unii Europejskiej. (and)