PolskaSamoobrona: najważniejszy jest stosunek do integracji europejskiej

Samoobrona: najważniejszy jest stosunek do integracji europejskiej

Mateusz Piskorski z Samoobrony uważa, że
najistotniejszą dziedziną polityki zagranicznej jest stosunek
wobec aktualnych wydarzeń związanych z integracją europejską.

Podczas debaty nad informacją MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej poseł podkreślił, że warunki członkostwa Polski w UE w niektórych dziedzinach dalekie są od oczekiwań poszczególnych grup społecznych, gospodarczych, zawodowych w Polsce. Jako przykłady podał niskie kwoty mleczne i limity połowowe na Bałtyku. Jego zdaniem, należy rozmawiać o renegocjacji tych warunków.

Poseł uważa, że otwarcie europejskich rynków pracy dla Polaków wiąże się też z zagrożeniem. Już dzisiaj wiemy, że tzw. emigracja zarobkowa nabiera charakteru masowego - zaznaczył.

W opinii Piskorskiego, trudno na razie mówić o wejściu do strefy euro. Mówić o tym możemy dopiero wówczas, gdy dojdziemy, przynajmniej po części, do zrównoważenia przeciętnych dochodów gospodarstw domowych w Polsce z dochodami w krajach strefy euro - zaznaczył.

Jego zdaniem, w ramach UE należy budować skuteczne koalicje z państwami o podobnych problemach i obszarach zainteresowań negocjacyjnych, a Polska powinna również aktywnie włączyć się w wymiar wschodni polityki UE. To my powinniśmy przejąć rolę kreatora linii wymiaru wschodniego polityki zagranicznej Unii - ocenił Piskorski. Jego zdaniem, Polska powinna działać na rzecz rozszerzenia UE o kolejne państwa, w tym o Ukrainę i kraje bałkańskie

Zdaniem Samoobrony, UE powinna opierać się na koncepcji "jedności w różnorodności".

Poseł zaapelował, aby nie nadużywać haseł walki z terroryzmem do realizacji partykularnych celów, często nie mających z tą walką nic wspólnego. Zaznaczył także, że potrzebna jest reforma ONZ. Według Samoobrony, w organizacji powinny zapadać wszystkie decyzje dotyczące interwencji zbrojnych na całym świecie.

Samoobronę cieszy - jak podkreślił Piskorski - perspektywa reaktywacji Trójkąta Weimarskiego i poprawa stosunków polsko-niemieckich.

Poseł zwrócił też uwagę na potrzebę partnerskich stosunków z USA. Jego zdaniem, dobre partnerstwo nie zwalnia z krytycyzmu wobec niektórych działań USA na arenie międzynarodowej. Według niego, politycy powinni też mówić jednym głosem w sprawie polityki polsko- rosyjskiej.

Piskorski zwrócił uwagę, że ważne dla Polski są także kontakty z Ukrainą, Białorusią, a także Bliskim Wschodem i krajami arabskimi i azjatyckimi, w tym zwłaszcza Chinami i Indiami. Zaznaczył, że polska polityka zagraniczna ma do czego nawiązywać - ma ogromne tradycje i sukcesy, zarówno z okresu II RP, jak i po 1945 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)