Samoobrona chce iść do wyborów z partią K. Morawieckiego. Zamierza też poprzeć PiS

Przewodniczący Samoobrony Lech Kuropatwiński poinformował, że ugrupowanie chce utworzyć listy wyborcze do sejmików województw wspólnie z partią Wolni i Solidarni. Trwają również rozmowy z PiS, którego kandydatów w wyborach na prezydentów największych polskich miast miałaby poprzeć Samoobrona.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samoobrona liczy, że powrót do wielkiej polityki rozpocznie od samorządów
Samoobrona liczy, że powrót do wielkiej polityki rozpocznie od samorządów (PAP, Fot: Leszek Szymański)
WP

Kuropatwiński zdradza, że jego partia podpisała wstępne porozumienie z Wolnymi i Solidarnymi. Negocjacje odnośnie do ostatecznego kształtu porozumienia wciąż trwają.

- Do wszystkich 16 sejmików chcemy iść wspólnie z ugrupowaniem pana Morawieckiego, a do powiatów i gmin albo razem, albo sami jako Samoobrona - mówi przewodniczący.

Samoobrona zamierza również porozumieć się z PiS. W tym przypadku umowa dotyczyłaby wyborów prezydenckich w największych miastach. Partia zdaje sobie sprawę, że jej kandydaci nie mają szans odegrać w nich istotnej roli.

WP

- Jeżeli dojdzie do naszej współpracy z PiS-em i Zjednoczoną Prawicą, to wtedy poprzemy ich kandydatów. Cały czas rozmawiamy na ten temat z Kornelem Morawieckim - zapowiada Kuropatwiński.

*Zobacz także: Żakowski: Młody Morawiecki powinien posłuchać ojca *

Przewodniczący Samoobrony zaznacza, że nie nie jest przeciwnikiem PiS, chociaż w ostatnich latach życia był nim założyciel partii Andrzej Lepper. Zdaniem Kuropatwińskiego, ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego realizuje wiele założeń, które Samoobrona proponowała już w 1998 roku.

WP

Wewnątrz partii wciąż trwają dyskusje na temat ostatecznego programu, który zaproponuje wyborcom. Poza sztandarowym postulatem Samoobrony, czyli inwestycjami w polską wieś i rolnictwo, ugrupowanie będzie dążyło również do likwidacji urzędów pracy oraz powiatów. Wspomniane zmiany mają zapewnić Polsce wielomiliardowe oszczędności.

Samoobrona była w Sejmie w latach 2001-2011. Od lutego 2006 r. do lipca 2007 r. tworzyła rząd razem z PiS i LPR. Od tamtej pory bezskutecznie stara się powrócić do wielkiej polityki. Założona przez Andrzeja Leppera partia liczy obecnie kilka tysięcy członków, podczas gdy w czasach świetności należało do niej ponad 100 tys. osób.

Źródło: onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP