Trwa ładowanie...
d2s5d7e

Samooborona Ruch Społeczny: Lepper popełnił przestępstwo

Przewodniczący Rady Politycznej Samoobrony Ruch Społeczny Sławomir Izdebski zawiadomił ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa Samoobrony Andrzeja Leppera i "osoby z nim związane" w związku z wekslami podpisywanymi przez kandydatów tej partii do parlamentu.

d2s5d7e
d2s5d7e

W piśmie do ministra Izdebski napisał, że treść umów, podpisywanych przez kandydatów Samoobrony do parlamentu przed wyborami w 2005 r., które zobowiązują ich do zapłacenia 550 tys. zł, jeśli zostaliby usunięci z klubu Samoobrony lub sami z niego odeszli, została w trakcie ich trwania zmieniona lub podrobiona.

Umowy i weksle miały dotyczyć tylko tych osób, które dostały się do parlamentu. Wobec powyższego w imieniu partii Samoobrona RS oraz poszkodowanych przez Andrzeja Leppera zwracam się do Pana Ministra o wszczęcie postępowania i wyjaśnienie, dlaczego A. Lepper do dnia dzisiejszego nie zwrócił weksli oraz umów osobom, które nie dostały się do parlamentu - czytamy w zawiadomieniu.

Izdebski zwrócił się także do Ziobry z prośbą o wyjaśnienie, czy prawdą jest, że Andrzej Lepper zaciągnął gigantyczne kredyty pod zastaw wyżej wymienionych weksli.

We wtorek Ziobro poinformował, że warszawska prokuratura będzie badać sprawę weksli byłych posłów Samoobrony, które szefowie partii oddali do windykacji w związku z odejściem parlamentarzystów z klubu. Wcześniej tego dnia marszałek Sejmu Marek Jurek zawiadomił prokuratora generalnego o możliwym przestępstwie liderów Samoobrony Andrzeja Leppera i Janusza Maksymiuka w związku z realizacją weksli.

d2s5d7e

Jurek uważa, że szefowie Samoobrony mogli popełnić przestępstwo przekroczenia uprawnień - za co grozi do 3 lat więzienia. Zdaniem Jurka, wykorzystując weksle, zmierzają oni do ograniczenia wykonywania przez posłów ich mandatów poselskich.

W ubiegłym tygodniu, podczas kryzysu koalicyjnego, klub parlamentarny Samoobrony opuściło kilku posłów; wcześniej, na początku września, z klubu odeszło dwóch. Władze klubu zapowiedziały uruchomienie wobec nich weksli, które posłowie podpisywali przed wyborami parlamentarnymi. Według Maksymiuka, ruszyła już egzekucja wobec dwóch z nich: Jana Bestrego i Piotra Misztala.

Samoobrona Ruch Społeczny istnieje od marca. Utworzona została przez osoby wyrzucone przez Leppera z partii i skonfliktowane z władzami Samoobrony.

d2s5d7e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s5d7e
Więcej tematów