Trwa ładowanie...
d486irv

Samoloty zaoszczędzą na zbliżeniu

Eurocontrol, organizacja odpowiedzialna za bezpieczeństwo lotów, wprowadziła nowe przepisy, które na wysokościach przelotowych zmniejszają do 300 metrów pionową odległość między samolotami. Pozwoli to na oszczędności w przelotach pasażerskich rzędu 4 mld euro rocznie.

d486irv
d486irv

Nowe przepisy obowiązują od północy. Dotyczą dużych wysokości - powyżej 9,5 tysiąca metrów.

Do tej pory odległość pionowa wynosiła co najmniej 600 metrów. Nowe technologie umożliwiają jednak bardziej precyzyjne ustawianie wysokościomierzy i dlatego zdecydowano się zmniejszyć tę odległość o połowę. Przygotowywano się do tego od dwóch lat i na początek całej operacji - która potrwa do września - wybrano styczeń, kiedy lotów jest mniej.

Nowe przepisy obejmują całą Europę, od atlantyckich wybrzeży Afryki po Finlandię.

Redukcja pionowej odległości ma powiększyć o 20% przestrzeń powietrzną dostępną dla samolotów pasażerskich. Oszczędności w skali rocznej ocenia się na blisko 4 miliardy euro. Samoloty będą mogły wybierać krótsze trasy, a więc zużyją mniej paliwa. Zmniejszą się też opóźnienia, nagminne na wszystkich lotniskach europejskich.

Po to, by nowe przepisy mogły wejść w życie, trzeba było dokonać odpowiednich modyfikacji w ponad 9 tysiącach samolotów. Mająca siedzibę w Brukseli Eurocontrol zrzesza 41 krajów.(ck)

d486irv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d486irv
Więcej tematów