Samobójczy zamach bombowy w meczecie; 12 zabitych i 32 rannych

• W wtorek we wczesnych godzinach porannych doszło do samobójczego zamachu bombowego w meczecie w Abu Ghraib w środkowym Iraku
• Mężczyzna zdetonował we wnętrzu świątyni pas szahida, który miał na sobie - powiadomiły irackie służby medyczne oraz policja
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (AFP, Fot: AHMAD AL-RUBAYE)
WP

W meczecie trwała poranna modlitwa związana z obchodzonym właśnie Ramadanem.

Żadna z organizacji związanych już to z Państwem Islamskim (IS), już to z szyickami bojówkami Hezbollach, nie wzięła odpowiedzialności za ten zamach - podaje agencja Reutera, przypominając, że region, w którym doszło do eksplozji jest zdominowany przez ludność sunnicką.

Zdaniem agencji wtorkowy zamach należy wiązać ze świeżo ogłoszonym przez Bagdad zwycięskim odbiciem Faludży z rąk dżihadystów.

WP

Miasto Abu Ghraib , położone 25 km na zachód od irackiej stolicy, jest znane z tego, że mieści się w nim więzienie, w którym za rządów Saddama Husajna ze szczególnym okrucieństwem torturowano jego przeciwników politycznych.

Po rozpoczęciu wojny w Iraku władze wojskowe USA wykorzystywały ten zakład karny do przetrzymywania Irakijczyków podejrzanych o terroryzm, dopuszczając się przy tym wielu poważnych nadużyć. Jak się później okazało, większość przetrzymywanych tam osób nie miała żadnego związku ani z terroryzmem, ani z siłami partyzanckimi.

Zobacz także: Kolejny zamach bombowy w Turcji. Są zabici i ranni

WP
WP
WP