Trwa ładowanie...
d40opld

Saddamowski minister: nie byłem informatorem CIA

Minister spraw zagranicznych w rządzie
Saddama Husajna, Nadżi Sabri, zaprzeczył twierdzeniom
amerykańskiej telewizji NBC, że w okresie przed amerykańską
inwazją na Irak był tajnym płatnym informatorem CIA.

d40opld
d40opld

Informacje ogłoszone przez amerykańską sieć telewizyjną NBC są kłamliwe, sfabrykowane od początku do końca i całkowicie bezpodstawne - oświadczył Sabri. Była to jego pierwsza publiczna wypowiedź od czasu inwazji wojsk USA na Irak wiosną 2003 roku.

NBC podała w poniedziałek, powołując się na obecnych i byłych pracowników wywiadu USA, że Sabri przekazywał informacje o irackiej broni masowego rażenia, które okazały się dokładniejsze od ocen CIA, i otrzymał za to przeszło 100 tysięcy dolarów.

Sabri informował podobno, że Saddam nie prowadzi wielkiego programu zbrojeń i choć bardzo chce mieć bombę jądrową, to zbudowanie jej potrwałoby znacznie dłużej niż kilka miesięcy do roku, jak oceniała CIA.

W środę były minister oświadczył, że po "kłamstwach na temat nieistniejącej broni masowego rażenia i domniemanych związkach [Bagdadu] z Al-Kaidą" wiadomość NBC jest "nowym kłamstwem" amerykańskim, które ma "usprawiedliwić zbrodnię stulecia, jaką była napaść na Irak".

Sabriego nie było na liście 55 najbardziej poszukiwanych członków reżimu Saddama, ogłoszonej przez USA po zajęciu Iraku. NBC poinformowała, że Sabri wykłada obecnie w jednym z uniwersytetów na Bliskim Wschodzie.

d40opld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40opld
Więcej tematów