Trwa ładowanie...

Sąd w Lublinie: bezwarunkowy areszt dla handlarza dopalaczami Michała J.

Sąd Okręgowy w Lublinie zdecydował, że wobec podejrzanego o handel dopalaczami Michała J. będzie zastosowane tymczasowe aresztowanie bez możliwości wyjścia z aresztu po wpłaceniu poręczenia.

Share
Sąd w Lublinie: bezwarunkowy areszt dla handlarza dopalaczami Michała J.
Źródło: Policja
d4hfqpo

Sąd Okręgowy w Lublinie rozpatrzył zażalenie prokuratury na postanowienie Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, który zastosował wobec podejrzanego o handel dopalaczami Michała J. tzw. areszt warunkowy - mężczyzna został aresztowany, ale jeśli w ciągu miesiąca wpłaciłby 50 tys. zł poręczenia majątkowego, mógłby opuścić areszt.

- Sąd okręgowy zmienił zaskarżone postanowienie w ten sposób, że wyeliminował sformułowanie o uchyleniu tymczasowego aresztowania na wypadek wpłacenia kwoty poręczenia majątkowego przez podejrzanego - poinformował dziennikarzy wiceprezes Sądu Okręgowego w Lublinie Piotr Morelowski.

d4hfqpo

Postanowienie sądu okręgowego jest prawomocne. Michał J. nie wpłacił kaucji i pozostaje w areszcie.

Morelowski powiedział, że sąd odwoławczy uznał, iż istnieje obawa utrudniania śledztwa przez podejrzanego. - W ocenie sądu uzasadniona obawa utrudniania postępowania wynika z wieloosobowego charakteru tejże sprawy, możliwości wpływania podejrzanego na treść zeznań czy wyjaśnień innych osób, w szczególności ewentualnych nabywców - powiedział Morelowski.

Michałowi J. prokurator przedstawił zarzut udziału w obrocie znaczną ilością środków odurzających, głównie tzw. dopalaczy. W jego mieszkaniu znaleziono kilkanaście kg tych środków. Mężczyzna handlował nimi przez internet. Przedstawiono mu też zarzut udzielenia osobie dorosłej narkotyku - tabletek ekstazy. Michał J. przyznał się do zarzucanych mu przestępstw.

Jak wyjaśniał prezes Sądu Rejonowego Lublin-Zachód Wojciech Wolski, najistotniejszym argumentem dla sądu, który zdecydował o tzw. warunkowym aresztowaniu było to, iż znaczna część dopalaczy - ponad 11 kg - nie została przebadana przez biegłego. - Sąd nie dysponował opinią, co to za środki psychoaktywne. Co do części zbadanego materiału dowodowego biegły wypowiedział się, że nie są to środki chemiczne reglamentowane przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii - mówił Wolski.

d4hfqpo

Rzeczniczka prokuratury okręgowej Beata Syk-Jankowska wyjaśniała, że w ciągu 48 godzin od zatrzymania podejrzanego nie przeprowadzono analizy chemicznej wszystkich zabezpieczonych substancji "tylko i wyłącznie ze względów natury technicznej", zbadano natomiast losowo pobrane próbki, co - jak zaznaczyła - jest w takich sytuacjach praktykowane.

Sąd okręgowy uznał, że argument o zbyt małej ilości przebadanych środków jest niewystarczający dla stosowania tzw. warunkowego aresztowania.

Michał J. został zatrzymany w piątek. W jego mieszkaniu policjanci znaleźli 456 gr marihuany, 238 tabletek ekstazy i 13,5 kg substancji należących do tzw. dopalaczy. Z badań śledczych wynika, że są to środki o nazwach PV8 i 3CMC, którymi obrót jest zabroniony.

Do wykrycia przestępstwa przyczynili się pracownicy jednej z firm kurierskich, którzy zauważyli, że jedna z przesyłek może zawierać środki chemiczne, których doręczanie jest zakazane. Dane nadawcy były fikcyjne. Śledczy ustalili, że faktycznym nadawcą był Michał J.

d4hfqpo

Zarzuty udziału w rozprowadzeniu ponad 12 kg dopalaczy oraz 2,4 kg marihuany usłyszał także 31-letni Sebastian P. podejrzewany o organizowanie handlu dopalaczami w Lubelskiem. Według ustaleń policjantów i prokuratorów dostarczał on dopalacze i narkotyki Michałowi J., który za pomocą firmy kurierskiej rozsyłał je do odbiorców w całej Polsce.

Według policji w ten sposób rozesłanych zostało co najmniej 700 przesyłek. W firmie kurierskiej policjanci zabezpieczyli kolejnych 18 paczek, następne 22 zostały cofnięte z wysyłki.

Sebastian P. odpowie też za posiadanie broni bez wymaganego zezwolenia. Nie przyznał się do dokonania zarzucanych mu przestępstw, został aresztowany. Podejrzany ma wykształcenie średnie, jest zatrudniony w firmie handlowej jako pracownik fizyczny. Natomiast Michał J. jest bezrobotny, ma wyższe wykształcenie, z zawodu jest bibliotekarzem. Był już wcześniej karany za posiadanie narkotyków. Handel dopalaczami był źródłem jego dochodów. W prokuraturze zeznał, że z tej działalności mógł osiągać dochód rzędu 4-5 tys. zł miesięcznie.

Za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających grozi do 12 lat więzienia.

d4hfqpo

Podziel się opinią

Share
d4hfqpo
d4hfqpo
Więcej tematów