Trwa ładowanie...
d1ovjoy
14-10-2011 12:55

Sąd umorzy sprawę leczenia i śmierci J. Ziobry?

Do początku grudnia krakowski sąd podejmie decyzję w sprawie umorzenia lub przekazania innemu sądowi subsydiarnego aktu oskarżenia, jaki rodzina Ziobrów złożyła przeciwko lekarzom w sprawie leczenia i śmierci Jerzego Ziobry, ojca byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

d1ovjoy
d1ovjoy

W piątek odbyło się wyznaczone z urzędu posiedzenie sądu w sprawie umorzenia postępowania. Pełnomocnik rodziny Ziobrów złożył jednak wniosek o przekazanie sprawy Sądowi Najwyższemu, by ten wyznaczył inny sąd spoza Krakowa.

Mec. Piotr Pszczółkowski argumentował, że sprawę, która dotyczy krakowskich profesorów medycyny, badała prokuratura spoza Krakowa i dobro wymiaru sprawiedliwości wymaga, by także proces toczył się poza Krakowem. Stwierdził także, że wyznaczenie sędziego referenta odbyło się z uchybieniem procedury, tj. nie według kolejności wpływu sprawy.

Sąd podejmie decyzję w tej sprawie po uzupełnieniu braków formalnych sprawy. Termin następnego posiedzenia wyznaczył na początek grudnia.

W dodatkowym akcie oskarżenia, złożonym w lipcu przez żonę zmarłego Krystynę Kornicką-Ziobro, czworgu lekarzom ze szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zarzucono, że "pomimo ciążącego na nich szczególnego obowiązku opieki nad pacjentem Jerzym Z. narażony on został na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, skutkiem czego pacjent 2 lipca 2006 roku zmarł".

d1ovjoy

Na piątkowym posiedzeniu synowie zmarłego Zbigniew i Witold Ziobro zgłosili chęć występowania w sprawie w charakterze oskarżycieli posiłkowych.

Dodatkowy akt oskarżenie może wnieść pokrzywdzony w sprawach ściganych z oskarżenia publicznego w sytuacji, gdy uczynienia tego odmawia prokurator; pokrzywdzony może to zrobić po uprzednim wykorzystaniu drogi zażalenia sądowego.

20 czerwca Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim ponownie umorzyła śledztwo dotyczące ewentualnego narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, poprzez niewłaściwe leczenie i zaniechanie przeprowadzenia właściwych badań lekarskich podczas sprawowania nad nim opieki w okresie od 22 czerwca do 2 lipca 2006 r. w II Klinice Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego UJ w Krakowie. Śledztwo umorzono z powodu braku znamion czynu zabronionego. Prowadzący śledztwo prokurator oparł się na opinii biegłych, według których personel medyczny nie dopuścił się błędu w sztuce medycznej. Opinię przygotowało kilkunastu biegłych siedmiu specjalności, legitymujących się - według prokuratorów - najwyższymi w kraju kwalifikacjami medycznymi i naukowymi. Musieli oni odpowiedzieć na 277 szczegółowych pytań, z których 250 zadali pokrzywdzeni.

W przesłanym wtedy mediom oświadczeniu żona zmarłego napisała: "jako lekarz nie przejdę nad tą sprawą do porządku dziennego". "Nie chodzi już tylko o moje niezbywalne prawo do wyjaśnienia przyczyn śmierci mojego męża, który w dobrym stanie przyszedł do szpitala, by się przebadać, a został wywieziony martwy. Chodzi także o bezpieczeństwo innych chorych" - napisała.

d1ovjoy

Ojciec Zbigniewa i Witolda Ziobro był leczony z powodów kardiologicznych. Zmarł 2 lipca 2006 roku. Miesiąc po jego śmierci Witold Ziobro złożył doniesienie w prokuraturze, wskazując na możliwość nieprawidłowości w sposobie leczenia.

Prokuratura Rejonowa dla Krakowa Śródmieścia-Wschód wszczęła w tej sprawie śledztwo, dotyczące narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, niewłaściwego leczenia i zaniechania podstawowych badań, skutkiem czego była śmierć pacjenta. W marcu 2007 r. śledztwo przeniesiono z Krakowa do Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. W czasie jego trwania media donosiły o naciskach na prokuratorów prowadzących sprawę. Zaprzeczali temu Zbigniew Ziobro, ówczesny minister sprawiedliwości, oraz kierownictwa prokuratur.

W kwietniu 2008 r. prokuratura w Ostrowcu po raz pierwszy umorzyła postępowanie w tej sprawie, uznając, że lekarze i pielęgniarki nie narazili pacjenta, nawet nieumyślnie, na utratę zdrowia i życia, a śmierci pacjenta nie można było zapobiec.

d1ovjoy

W wyniku zażalenia rodziny, która dostarczyła m.in. uzyskane przez siebie opinie ekspertów zagranicznych, we wrześniu 2008 r. krakowski sąd uchylił decyzję o umorzeniu śledztwa i nakazał prowadzić je dalej. Uznał, że opinia uzyskana przez prokuraturę nie daje podstaw do merytorycznej oceny prawidłowości leczenia Jerzego Ziobry, jest niekonsekwentna i nie daje odpowiedzi na kluczowe pytania śledztwa.

Na stronie internetowej poświęconej śmierci jej męża Krystyna Kornicka-Ziobro opublikowała obszerną dokumentację leczenia, analizę przebiegu choroby oraz opinie zagranicznych ekspertów dotyczące błędów popełnionych podczas leczenia Jerzego Ziobro. Dostępne są tam materiały źródłowe, m.in. dokumentacja szpitalna.

d1ovjoy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ovjoy
Więcej tematów