Trwa ładowanie...
dzgbocb
07-11-2005 13:00

Sąd oddalił powództwo KRRiT przeciw TVP i Ostrowskiemu

Mandat Marka Ostrowskiego w Radzie Nadzorczej TVP nie wygasł, gdy we wrześniu ubiegłego roku podpisał on umowę o pracę na stanowisku zastępcy dyrektora TVP3 - uznał warszawski Sąd Okręgowy i oddalił powództwo Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

dzgbocb
dzgbocb

Według KRRiT, Ostrowski naruszył zakaz łączenia stanowisk i przyjmując propozycję pracy jako zastępca szefa TVP3, czyli oddziału regionalnego Telewizji Polskiej, "pozostawał w stosunku bezpośredniej podległości do zarządu telewizji". Krajowa Rada chciała, by sąd ustalił, że mandat Ostrowskiego wygasł w momencie, kiedy ten podpisał umowę o pracę w TVP3.

Pełnomocnicy TVP uważali, że nie było elementu bezpośredniej podległości Ostrowskiego w stosunku do zarządu i RN, i w związku z tym, nie doszło do konfliktu interesów.

Sąd nie podzielił argumentacji KRRiT i uznał, że nie było bezpośredniej zależności między Ostrowskim, jako zastępcą dyrektora TVP3, a zarządem telewizji. Sędzia Marek Dobrzyński wskazał, że na czele TVP3 stoi dyrektor oddziału i to on odpowiada przez zarządem TVP.

Między członkiem zarządu a zastępcą dyrektora oddziału mamy postać dyrektora, który odpowiada przed zarządem za spółkę - powiedział sędzia. Zastępca szefa oddziału jest w bezpośredniej podległości tylko w stosunku do dyrektora jednostki - dodał. Sędzia podkreślił, że taki zapis znalazł się w umowie o pracę Marka Ostrowskiego.

dzgbocb

Wyrok nie jest prawomocny. KRRiT prawdopodobnie się od niego odwoła - powiedział dyrektor departamentu prawnego KRRiT Robert Kroplewski.

Z takiego rozstrzygnięcia była zadowolona szefowa biura prawnego TVP Małgorzata Naumann. Od roku oczekiwaliśmy tego wyroku i wreszcie doczekaliśmy się uznania naszych racji - powiedziała po ogłoszeniu wyroku. Dodała, że decyzja sądu na pewno korzystnie wpłynie na uporządkowanie spraw w Radzie Nadzorczej spółki.

We wrześniu 2004 r. Ostrowski, będąc członkiem rady, podjął pracę na stanowisku dyrektorskim w TVP3. Zdaniem części RN TVP i KRRiT, było to niezgodne z prawem. W tym czasie Ostrowski głosował m.in. w sprawie zawieszenia w czynnościach służbowych wiceprezesa ds. programowych Ryszarda Pacławskiego.

W sprawie Ostrowskiego przez wiele miesięcy toczył się spór prawny. Kierownictwa TVP i KRRiT zlecały ekspertyzy, by ustalić czy Ostrowski, podejmując pracę w TVP3 stracił mandat w RN TVP, czy nie. Nie były one jednoznaczne. Ostatecznie KRRiT postanowiła uznać wygaśnięcie mandatu Ostrowskiego. W jego miejsce powołała Krzysztofa Czeszejko-Sochackiego. Nie uznał tego zarząd TVP i rada nadzorcza telewizji. Teraz, jak powiedział Kroplewski, KRRiT zawiesi swoją decyzję ws. Czeszejko-Sochackiego, aż do prawomocnego wyroku dot. mandatu Ostrowskiego.

dzgbocb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzgbocb
Więcej tematów