Sąd nakazał ujawnić listy poparcia do KRS. Wiceminister sprawiedliwości: nie pozwolimy na to
- To jest prosta droga do anarchii. Nie pozwolimy na to - tak wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik skomentował decyzję sądu okręgowego w Olsztynie, nakazującego ujawnienie list poparcia kandydatów do KRS.
Mimo wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego nakazującego upublicznienie list poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, spis nazwisk od miesięcy pozostaje tajny. I - jak można wnioskować ze słów Michała Wójcika - nadal takie pozostanie. To mimo decyzji sądu okręgowego w Olsztynie, który - pod wpływem niedawnego wyroku unijnego trybunału w Luksemburgu - w piątek wydał Kancelarii Sejmu nakaz ujawnienia list.
Jak stwierdził wiceszef resortu sprawiedliwości w programie "Kawa na Ławę" w TVN24, sąd zachował się "niebezpiecznie".
- To jest niebezpieczne, to jest prosta droga do anarchii. Ktoś się postawił ponad władzą ustawodawczą, wykonawczą i ponad prezydentem naszego kraju - powiedział Wójcik. - My na to nie możemy pozwolić i nie pozwolimy - dodał.
Przeczytaj również: Olsztyn. Sąd nakazuje Kancelarii Sejmu ujawnienie list poparcia kandydatów do KRS
Obecni w studiu przedstawiciele opozycji, Izabela Leszczyna (PO) i Krzysztof Śmiszek (Lewica) uznali słowa ministra za groźbę wobec sądów.
- Sędzia olsztyński działał w moim przekonaniu absolutnie w interesie społecznym i publicznym. Państwo zapominacie, że ta niezawisłość i niezależność w działaniach sędziego jest rzeczą świętą dla polskiej demokracji - powiedział Śmiszek.
Co z listami
Sprawa list do KRS jest w zawieszeniu od czerwca, kiedy teoretycznie ostateczny wyrok wydał NSA. Ale ich ujawnienie zablokował następnie prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
19 sierpnia Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję prezesa UODO. W tym samym czasie grupa posłów PiS zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepis ustawy o KRS dotyczący ujawnienia zgłoszeń kandydatów do Rady. Posłowie do skargi dołączyli wniosek o zabezpieczanie "tak, aby do czasu rozstrzygnięcia Trybunału, wyrok NSA nie podlegał wykonaniu".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl