Sąd Najwyższy wydał "drobne" 14 tys. zł na Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich

Serwis "wPolityce" pisze o "skandalu" związanym z Sądem Najwyższym. Instytucja ta wydała 14 tys. zł na Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich we wrześniu 2016 r.

Sąd Najwyższy wydał "drobne" 14 tys. zł na Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell
Bartosz Lewicki

22.06.2017 21:14

Sprawa wypłynęła na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która rozpatrywała i opiniowała dla Komisji Finansów Publicznych sprawozdanie z wykonania budżetu, m.in. Sądu Najwyższego. Instytucja kierowana przez Małgorzatę Gersdorf zapłaciła za catering i ochronę kongresu. Serwis pisze, że Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich był "imprezą antyrządową".

W trakcie posiedzenia komisji poseł Krystyna Pawłowicz pytała zastępującego I Prezes SN Małgorzatę Gersdorf, sędziego Stanisława Zabłockiego o to, czy SN współuczestniczył w finansowaniu kongresu. Sędzia Zabłocki zaprzeczył tej informacji. Po dwóch godzinach wrócił jednak, zasięgnąwszy informacji głównej księgowej. Dowiedział się, że w dokumentacji znajdują się dwie "związane z współuczestniczeniem w finansowaniu kongresu" faktury na kwotę 14 476 złotych łącznie.

- Uznałem za stosowne zarządzić powrót na tę salę, bo musi istnieć nie tylko transparentność, ale także rzetelność informacji - mówił. - Jeżeli jesteście państwo zainteresowani, czego dotyczą te faktury, w jakim zakresie ta drobna kwota, jest wyrazem jakich wydatków to oczywiście główna księgowa zaraz państwa poinformuje. Chciałem posłankę Pawłowicz przeprosić - powiedział.

Serwis "wPolityce" komentuje tę sprawę. "Przy okazji tej kompromitacji, warto wspomnieć, że pani Prezes Gersdorf i część sędziowskiej elity już dawno oderwali się od rzeczywistości" - czytamy. "Dziś okazuje się, że 14 tys. złotych to dla szefa izby karnej SN 'drobna' kwota" - wytykają dziennikarze "wPolityce".

Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich odbył się we wrześniu ub.r., w szczycie zainteresowania rozstrzygnięcimi dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego. W uchwałach po kongresie sędziowie wzywali do poszanowania wyroków TK, domagali się przekazania nadzoru administracyjnego nad sądami I prezesowi SN, wyrazili sprzeciw wobec odmowy powołania przez prezydenta kandydatów na sędziów przedstawionych przez Krajową Radę Sądownictwa.

Źródło: wPolityce

Zobacz także:
Ile zarabiają sędziowie i kiedy przechodzą na emerytury? Oto liczby

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)