Sąd Najwyższy uznał wybory prezydenckie za ważne. Krytyka w sieci

Sąd Najwyższy stwierdził, że wybory prezydenckie, w których wygrał Andrzej Duda, są ważne. W sieci pojawiły się komentarze, które m.in. krytycznie odnoszą się do tej decyzji SN.

Sąd Najwyższy uznał wybory prezydenckie za ważne. Krytyka w sieci
Źródło zdjęć: © East News
Karolina Kołodziejczyk

Po rozpatrzeniu protestów wyborczych Sąd Najwyższy potwierdził w poniedziałek, że wybory prezydenckie 2020, które odbyły się 28 czerwca i 12 lipca, są ważne. Sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej zebrali się w tej sprawie, by przekazać opinię o ważności wyborów.

Tuż po ogłoszeniu decyzji w sieci zawrzało. Na Twitterze pojawiły się krytyczne słowa pod adresem Sądu Najwyższego. "Wadliwa konstytucyjnie Izba SN zatwierdziła wadliwe konstytucyjnie wybory" - stwierdził prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Podejrzana neo-izba z nadania neo-KRS odebrała obywatelom prawo do Sądu Najwyższego, niezależnego od władzy politycznej, który miał ocenić ważność wyboru" - czytamy z kolei we wpisie Mikołaja Małeckiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Krótki komentarz zamieścił również prof. Wojciech Sadurski, który porównał Sąd Najwyższy do Trybunału Konstytucyjnego.

Sąd Najwyższy zadecydował ws. wyborów 2020. Politycy komentują

Głos na Twitterze zabrali również politycy. "Wybory bez uczciwej kampanii, z opłacaną z budżetu akcją propagandową w mediach rządowych, bez możliwości udziału setek tysięcy Polaków z zagranicy okazały się 'ważne'. Tylko co to za 'wybory'? I po co komu taki SN, który przyklepie wszystko, czego chce władza?" - pyta Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.

Jednak z decyzji Sąd Najwyższego cieszą się m.in. politycy Prawa i Sprawiedliwości. Swoje wpisy zamieścili np. wicemarszałek Senatu Marek Pęk oraz Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS.

Po stwierdzeniu ważności wyborów przez Sąd Najwyższy, na sali plenarnej posiedzeń Sejmu zbierze się Zgromadzenie Narodowe, by odebrać przysięgę od prezydenta. Uroczystość zaprzysiężenia Andrzeja Dudy jest planowana na 6 sierpnia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (870)