Trwa ładowanie...
d1jlduy
sąd
27-06-2002 17:20

Sąd Najwyższy USA: do szkoły bez narkotyków

Sąd Najwyższy USA zezwolił w czwartek na obowiązkowe testowanie uczniów w szkołach na używanie narkotyków, mimo sprzeciwów niektórych rodziców.

d1jlduy
d1jlduy

Stosunkiem głosów 5 do 4 sąd orzekł, że testy na narkotyki, przeprowadzane przed zawodami sportowymi, imprezami kulturalnymi i innymi zbiorowymi zajęciami pozalekcyjnymi, nie naruszają zasadniczo prawa uczniów do prywatności.

Sąd uchylił werdykt sądu niższej instancji, przyznający rację uczennicy jednej ze szkół w stanie Oklahoma, poddanej testowi na narkotyki po zawodach sportowych, w których brała udział. Nastolatka, w której organizmie wykryto narkotyki, zaskarżyła szkołę do sądu, twierdząc, że narusza się jej prawo do prywatności.

Sąd Najwyższy uznał jednak, że prawo szkoły do zlikwidowania problemu narkotyków jest ważniejsze niż prawo do prywatności.

Sąd Najwyższy uznał także w czwartek za zgodny z konstytucją program rozdawania voucherów na opłatę nauki w szkołach prywatnych. Jego przeciwnicy argumentowali, że jest to ukryta forma dofinansowania szkół religijnych przez państwo, co byłoby sprzeczne z zasadą rozdziału religii od państwa. Znaczną część szkół prywatnych w USA prowadzą Kościoły.(miz)

d1jlduy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jlduy
Więcej tematów