Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy: można czasem wulgarnie odezwać się do szefa

Włoski Sąd Najwyższy orzekł, że można "od czasu do czasu" wulgarnie zwrócić się do przełożonego i nie zostać za to wyrzuconym z pracy. Właśnie sporadyczność takiego zdarzenia uznano za okoliczność łagodzącą.

Share
Sąd Najwyższy: można czasem wulgarnie odezwać się do szefa
Źródło: WP.PL, Fot: Marcin Gadomski
d1rcppj

Przedmiotem rozważań sądu była wulgarna włoska wersja określenia "idź do diabła", którego użył pod adresem swej szefowej pracownik pewnej firmy z regionu Abruzja. Został on za to dyscyplinarnie zwolniony, ale sąd pierwszej instancji, do którego zwolniony się odwołał, orzekł że wyrzucenie z pracy było w tym przypadku nieuzasadnione, gdyż użycie przekleństwa miało charakter epizodyczny.

Firma odwołała się od tego wyroku argumentując, że surowa kara była reakcją na "wyjątkowo obelżywe zachowanie" i to - jak podkreślono - wobec kobiety.

d1rcppj

Apelacja, kończąca 7 lat batalii wokół jednego przekleństwa, została przez Sąd Najwyższy odrzucona. Uznał on, że niecenzuralna sporadyczna wypowiedź nie może stanowić podstawy do zwolnienia pracownika, ponieważ nie świadczy ona o jego "woli nieprzestrzegania dyscypliny i niesubordynacji" i mieści się w granicach "werbalnego braku umiaru".

Firma na mocy wydanego wyroku musi ponownie zatrudnić mężczyznę i zwrócić mu koszty wynajęcia adwokata w wysokości 2500 euro.

d1rcppj

Podziel się opinią

Share
d1rcppj
d1rcppj
Więcej tematów