PolskaSąd: Kościołowi bez przetargu

Sąd: Kościołowi bez przetargu

Uchwały Rady Miejskiej Lublina o bezprzetargowej sprzedaży
dwóch działek w Lublinie na rzecz Kościoła katolickiego są zgodne
z prawem - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

18.07.2003 | aktual.: 18.07.2003 16:33

Wojewoda lubelski uchylił je w przekonaniu, że konieczny jest przetarg. Rok temu w identycznej sprawie NSA przyznał rację wojewodzie.

Sprawa dotyczy działek na terenie nowych osiedli mieszkaniowych w Lublinie, na których Kościół chce wybudować świątynie oraz parking przy jednej z nich. W planie zagospodarowania przestrzennego miasta działki te są przewidziane pod budownictwo sakralne. Rada Miejska w kwietniu podjęła uchwały o ich sprzedaży Kościołowi bez przetargu ze zniżkami przekraczającymi 90% ceny.

Wojewoda lubelski Andrzej Kurowski uznał uchwały za niezgodne z prawem. Jego zdaniem, przy zbyciu tych gruntów konieczne jest zastosowanie przetargu. Powoływał się przy tym na ustawę o gospodarce nieruchomościami z 1997 r. i na rozstrzygnięcie NSA z 10 września 2002 r. w analogicznej sprawie dotyczącej działki w Kazimierzu Dolnym.

Rada Miejska, zaskarżając decyzję wojewody do NSA, powołała się na ustawę z 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego, według której grunty stanowiące własność skarbu państwa i samorządu mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste lub sprzedawane Kościołowi bez przetargu.

NSA przyznał rację miastu. "Ustawa o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego nie przewiduje przetargu, a przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nakazujące przetarg nie mają zastosowania do sprzedaży gruntów Kościołowi katolickiemu" - powiedział wiceprezes NSA w Lublinie, Fraciszek Frączkiewcz.

Według Frączkiewicza odmienne orzeczenie NSA w podobnej sprawie jest rzeczą normalną. "Poprzednie wyroki nie są wiążące dla sądu" - dodał. Wyrok NSA jest ostateczny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)